Anasayfa > Bölge, Slayt Haber > Teröre karşı gerilla taktiği

25.08.2012 Cts, 17:08

Reklam

Tam donanımlı özel harekât timleri, artık dağlarda kalıp, teröristlerin izini sürüyor!..

 

Son günlerde artan saldırılar üzerine Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda alınan kararlar doğrultusunda, PKK’ya karşı gerilla taktiği devreye sokuldu. Araziye yayılan tam donanımlı özel birlikler, güvenlik güçlerine ağır kayıplar verme çabısındaki teröristleri arazide imha etmeye başladı. Savunma sisteminden taarruz sistemine geçilen yeni dönemde, dağda görev yapan özel harekatçıların sayısı artırıldı. Bugüne kadar eylemden vazgeçirme esasına dayalı olarak yapılan mücedele, asker ve polise karşı son dönemde saldırı girişimlerinin artması üzerine rafa kaldırıldı. PKK’ya aynı şekilde karşılık vermek üzere harekata geçen güvenlik birimlerinin uygulamaya başladığı gerilla sistemi, ilk sonuçlarını vermeye başladı. Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel timler, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan özel harekatçılardan oluşan timler, PKK’lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı.

 

 

ŞEMDİNLİ’DE İKİNCİ DARBE
23 Temmuz’da Şemdinli’ye yönelik olarak yoğun bir terör eylemine girişen PKK’lı grupların özellikle karakolları hedef alması üzerine, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu yeni mücadele metodunu devreye soktu. Şemdinli’yi abluka altına alma girişimindeki teröristlerle sağlanan sıcak temasla birlikte 181 militanın etkisiz hale getirildiği açıklandı. Bu bölgede sıkışan terör grupları, Şemdinli’deki ağır kayıpları önlemek amacıyla Hakkari ve Çukurca arasındaki dört karakola 4 Ağustos tarihinde eşzamanlı saldırılar gerçekleştirmişti. Ancak çıkan çatışmalarda 21 PKK’lı da burada öldürüldü. Ardından Gaziantep saldırısıyla dikkatleri başka bölgelere çekme girişiminde olan PKK’nın bu taktiği, güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri tarafından farkedildi. PKK’lı grupların yoğun bir şekilde Şemdinli’ye tekrar yöneldiği, özellikle Tekeli bölgesinden girişler yapıldığı belirlenince, Şemdinli ve çevresinde güvenlik üst seviyeye çıkarıldı.

 

 

3 GÜNDE 51 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ
Uzun süredir arazide iz süren polis ve askerden oluşan özel harekat birimleri, Şemdinli kırsalına kaydırıldı. Bağlar ve Zorgeçit köyünde operasyon yapan 5 askerimizin şehit olduğu saldırıda 16 PKK’lı ölü ele geçirildi. Önceki gün ise Derecik ve Umurlu köyünde sağlanan temas sonrası 1 asker şehit olurken, 5 asker yaralandı. Çatışmada 5 terör örgütü mensubu öldürüldü. Şemdinli’deki üçüncü saldırı girişimi ise önceki akşam saat 20.40 sıralarında ilçe merkezinde gerçekleşti. Teröristlerin ilçe girişinde baskında kullanacakları silah ve roketleri bir araca yüklediği istihbaratını alan özel harekat polisi harekete geçti. 5 kişi olduğu belirlenen öncü terörist grup, 360 derece dönen ve sürekli ateş imkanına sahip “kobra” aracıyla vurularak etkisiz hale getirildi. Öncü birliğin yokedilmesi üzerine kaçmaya çalışan 25 terörist de özel harekat polislerinin elinden kurtulamadı. Şemdinli Kaymakamı Mesut Öztürk, ilçe merkezini basmak isteyen yaklaşık 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini doğruladı. Alınan tedbirler sonucu üç günlük çatışmalarda öldürülen terörist sayısı 51 olarak açıklandı.

 

 

4 BİN 500 TERÖRİST DAĞLARDA
İstihbarat kaynaklarının çalışmalarına göre şu anda 4 bin 500 terörist bulunuyor. Küçük gruplar halinde hassas bölgelere yönelen teröristler, yollara mayın döşeyip, 20-30 kişiyle eylem yapıyor ve sınırdan 200 kişiyle girip ağır silahlarla özellikle askerî karakollar, emniyet binaları ve kamu binalarını hedef alan birtakım saldırılar gerçekleştiriyor.

 

ARAZİYE YAYILDILAR
Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel harekatçılar, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan timler, PKK’lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı. (Türkiye Gazetesi)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.