Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Tküugd Başkan Yavuzaslan: “Kırım Medyası Susturulamaz”

03.11.2015 Sal, 10:25

Tküugd Başkan Yavuzaslan: “Kırım Medyası Susturulamaz”

Reklam

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, Kırım’daki Kırım Tatar Türkleri’ne ait medya kurumlarına ve basın mensuplarına yapılan baskıyı sert bir şekilde kınadıklarını bildirdi.

Yavuzaslan, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kolluk kuvvetleri ve güvenlik servisi tarafından yapılan gazeteci L. Budjurova’nın evindeki aramaların menfur olaylarını, Kırım Tatar Milli kanalının sahibi L. İslamov’un yakınlarına karşı gerçekleşen baskıları sert bir şekilde kınıyoruz. Rus yetkililer tarafından kovuşturma ve baskıya karşın basın özgürlüğü durdurulamayacaktır. Bizler uluslararası gazetecilik meslek örgütü olarak, evrensel insan haklarını ve basın ifade özgürlüğü ilkelerini karşı hukuk dışı kovuşturmaya ve baskıya rağmen Kırımlı gazetecilere ve özgür bir birey olan Kırımlılara karşı, saldırıların Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki durumdan kaynaklandığını bilmekteyiz. Bunun yanından modern dünyada özgür bir ülkede yaşamak için Kırım Tatar Türklerinin haklı mücadelesi her zaman destekleyeceğiz” dedi.

Öte yandan Güngör Yavuzaslan, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) 5-6 Kasım tarihlerinde düzenleyeceği Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Uluslararası Kongresi’ne katılacak. Yavuzaslan, İstanbul’da düzenlenecek olan kongrede Türk Dünyasında ilişkilerin geliştirilmesinde ve yeni kültürel değerlerin inşasında medyanın rolü, profesyonel gazetecilik ve örgütler örneği olarak Türkçe Konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği’ni anlatacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.