Anasayfa > Slayt Haber > Topraksız tarımla çilek üretimi

13.11.2014 Per, 17:21

Topraksız tarımla çilek üretimi

Reklam

Tortum İlçesi Pehlivanlı Mahallesinde kadınların istihdam edildiği seralarda topraksız tarımla katlı çilek yetiştiriciliğinin tanıtımı yapıldı. 
Tortum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan, KUDAKA tarafından finanse edilen ve desteklenen “Kırsal Alanda, Eğitimle Yükselen Yaşam Kalitesi ve Açılan Ufuklar” Projesinin tanıtımına Tortum Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Müdürü Ali Karaaslan, kurum müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Hakan Kırkkeselİ, proje kapsamında topraksız tarımla katlı çilek üretimine geçilen beş seradan ( 1.20 dekarlık alandan ) yıllık 30-40 ton arası hasılat elde edileceğini belirterek, toprakta yapılan üretimin bu kadar verimli olmadığını bildirdi. Bu sistemin otomasyon sistemiyle çalıştığını; bu sistemle bitkiye yeteri kadar su, yeteri kadar gübre ve daha az ilaç kullanılarak üretim yapıldığını söyledi.
Ziraat Mühendisi Kırkkeseli, 1.20 dekarlık sera alanına daha önce 7 bin 500 fide dikilirken katlı sistemde 1.20 dekarlık sera alanına 32 bin fide dikimi yapıldığını ve üretimin de aynı ölçüde arttığını kaydetti.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar ise proje kapsamında yenilenen beş seradaki topraksız tarımla katlı çilek üretiminin diğer 15 adet seraya da uygulanmasıyla ilçedeki yıllık üretimin 140 ile 150 ton arasında olmasının planlandığını ifade etti.
Çalışmaların entegre bir şekilde devam edeceğini belirten Akar, birkaç yıl içerisinde Erzurum’un ve çevre illerin çilek ihtiyacının Pehlivanlı Çileği ile karşılanacağını kaydetti.
Konuşmaların ardından topraksız çilek üretimi yapılan seralar gezildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.