Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Tuluyhan Uğurlu Erzurum’da

21.08.2012 Sal, 12:46

Reklam

Müzik serüveni 4 yaşında başlayan, 7 yaşında devlet tarafından Harika Çocuk seçilen Tuluyhan Uğurlu, ‘Güneş Ülke Anadolu’ Yakutiye dinletisi ile bütün Erzurum’u Yakutiye Kent Meydanına bekliyor. Horasan Alp Erenlerinden esinlenen Tuluyhan Uğurlu’nun ‘Yakutiye dinletisi’nin şehir için değişiklik olacağını belirten Ali Korkut, Erzurum halkını önemli bir geceye beklediklerini söyledi.

 
Tuluyhan Uğurlu’nun müzik serüveni 4 yaşında başladı. 7 yaşında devlet tarafından Harika Çocuk seçilerek yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. Akademik eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı.

 
Türkiye’nin dünyaca ünlü piyanisti Tuluyhan Uğurlu, 22 Ağustos Çarşamba günü Yakutiye Kent Meydanında Erzurum’u büyülemeye hazırlanıyor. Kaval sanatçısı Murat Toraman’ın eşlik edeceği Yakutiye dinletisi, tarihi bir kavşakta gerçekleşecek. Tüm bestelerinde Doğu ve Batı kültürleri arasında köprü kurmaya özen gösteren sanatçı bugüne kadar yazdığı eserlerini 12 albümde toplamış. Özgünlüğü ile dikkatleri üzerine toplayan Tuluyhan Uğurlu, konserleri için salon dışına taşarak tarihi mekanlar ile ören yerlerini seçmiş. Müziğini her zaman derin bir felsefenin üzerine inşa eden Uğurlu, âşığı olduğu İstanbul için yaptığı eserleri Dünya Başkenti İstanbul ve Sonsuza Kadar İstanbul isimli albümlerinde toplamış.
Tuluyhan Uğurlu, bir sanatçıda olması gereken milletine ve tarihine bağlılık özellikleriyle dikkat çekmiş bir isim. Her çeşit dışa bağımlılığa karşı oluşunu eserlerine de yansıtan Uğurlu, temelde Horasan Alp Erenlerini kendine örnek edinmiş. Uğurlu, “Horasan Alp Erenlerinden başlayarak Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ile zirveye çıkan Anadolu aydınlanmasının etkileri Batı’da Rönesans’ın fitilini ateşlemiş ve Rönesans’ın ışığı tüm dünyayı aydınlatmıştır. Hepimizin düşünmesi gereken şudur: Neden bunlar bizim için artık geçmişte kalmıştır? Nasıl olmuşta bu toplum özgüvenini kaybetmiş, her şeyi hazır klişeler halinde Batı’dan beklemektedir?” görüşleriyle dikkat çekmektedir.

 

 
Tuluyhan Uğurlu gibi, bu milletin değerlerinden beslenen bir sanatçıyı Erzurumlu ile buluşturmaktan mutlu olduğunu belirten Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, “Hz. Mevlana, Hz. Yunus, Hz. Hacı Bektaş-ı Veli gibi Türk milletini yoğuran Horasan Alp Erenlerini kendine ölçü ve öncü edinmiş bir sanatçıyı Yakutiye Medresesi önünde Erzurumlu ile buluşturmak bizim için mutluluktur” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.