Anasayfa > Sağlık > Tüp Bebekte “Çip” Teknolojisi İki Poster Sunumuna Konu Oldu

01.11.2015 Paz, 12:00

Tüp Bebekte “Çip” Teknolojisi İki Poster Sunumuna Konu Oldu

Reklam

Tüp bebek uygulamalarında kullanılan “mikro akışkanlı çip teknolojisi”, “V. Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Kongresi”nde, iki poster sunumuna konu oldu

Tüp bebek uygulamalarında kullanılan ve başarı oranını önemli ölçüde artıran “mikro akışkanlı çip teknolojisi”, Antalya Belek, Cornelia Diamond Otel’de gerçekleştirilen “V. Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Kongresi”nde, iki poster sunumuna konu oldu. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Muğla, Konya, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Samsun, Antalya, Kırklareli, Van ve Mersin’deki merkezler ile KKTC’de etkin bir şekilde kullanılan mikro akışkanlı çip teknoloji ile ilgili poster sunumları, Ege Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi tarafından yapıldı.

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi ile uğraşan kadın hastalıkları ve doğum hekimleri, aile hekimleri, androloji ile uğraşan hekimler, embriyologlar, hemşire, teknisyen gibi yardımcı sağlık personelinin de katıldığı kongredeki poster sunumlarında, örnek vakalara ve olgu örneklerine de yer verildi.

İZMİR ÜNİVERSİTESİNİN SUNUMU

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalınca, Süleyman Akarsu, Ferda Burcu Tamer ve Ahmet Zeki Işık tarafından yapılan poster sunumunda, “Mikro akışkan teknolojinin, sıvıların mikrometre düzeyindeki kanallarda akışı ile ilgilenen bir bilim dalı” olduğuna vurgu yapıldı. “Tekrarlayan ART başarısızlığı olan çiftlerde yeni bir sperm seçme yöntemi mikro akışkan sperm ayıklama çipi” başlığı altındaki poster sunumunda, şu bilgilere yer verildi:

“Mikro akışkan sistem IVF, ICSI ve IUI tedavilerinde kullanılabilmektedir. Bu metot, sağlıklı sperm hücrelerine zarar verebilecek teknikleri kullanmadan morfolojik, genetik ve fizyolojik olarak daha iyi spermlerin ölü, immatür ve düşük kaliteli sperm hücrelerinden ayıklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.”

SANTRİFÜJ YOK, PİPET İLE KARIŞTIRMAK YOK

Erkek kaynaklı kısırlıkta kullanılan mikro akışkanlı çipler sayesinde, santrifüj, vorteks ya da pipet ile karıştırma gibi fiziksel olarak canlı hücreye zarar verebilecek olan basamaklar kullanılmamaktadır.

KULLANIMI KOLAY, SONUÇLARI OLUMLU

Bu yeni metodun kullanımının son derece kolay olduğu ifade edilen sunumda, örnek vakalara da yer verilerek, mikro akışkanlı çiple sperm ayıklama yönteminin, diğer sperm ayıklama yöntemlerinden daha iyi sonuçlar verdiği kaydedildi.

OLGU SUNUMU

11 yıllık evli, 32 yaşında, daha önce başka merkezlerde 6 kez yardımla üreme teknikleri denenmiş fakat sadece bir denemede fertilizasyon gerçekleşmiş hasta merkezimize başvurdu.

Erkek için yapılan tetkiklerde ise spermiogramda 4,5 cc hacim, 800 bin cc yüzde 22 motil, yüzde 1 normal morfoloji saptandı. Mikro akışkanlı çiple hastanın daha önceki denemeleri göz önüne alınarak 3. günde iki adet 8 hücreli grade 1 embriyo transferi yapıldı. Kalan 7 adet embriyo donduruldu. Embriyo transferi işleminden 12 gün sonra yapılan beta hcg değerinin 164 mlu ‘ml gelmesi üzerine gebelik takipleri başlandı. İlk vizitte bir adet gestrasyonel sac izlendi. Luteal faz desteği yapılan hastanın antenatal takiplerinde bir problem olmaması üzerine 39 hafta 2 günlük iken elektif C-S ile bir erkek bebek 3.772 gram baş gelişle doğurtuldu.

EGE ÜNİVERSİTESİNİN POSTER SUNUMU

Erol Tavmergen, Gülnaz Şahin, Ege Tavmergen Göker, Ayşin Akdoğan, Nilüfer Çalımlıoğlu, Alev Yazıcı, Aslı Örer ve Nilay Şahinarslan tarafından, Ege Üniversitesi Aile Planlaması ve infertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi adıyla yapılan poster sunumunda ise, tüp bebek uygulamalarında sağlıklı sperm seçiminin başarılı sonuçlar için kritik bir adım olduğuna vurgu yapıldı. Sağlıklı spermin seçiminde bugüne kadar çeşitli teknikler denendiğini ifade edilen sunumda, şunlar kaydedildi:

“Günümüzde sıklıkla kullanılan yöntemler swim-up ve dansite gradiyent yöntemleridir. Ancak, yöntemlerin etkinliği ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Mikro akışkan teknolojisinde gelişmeler giderek artmaktadır. Alan sınırlayıcı mikro akışkan ayrıştırma sistemi temelli, sperm ayıklama çipi yakın zamanda kullanıma sunulmuştur. Alan sınırlayıcı mikroakışkan ayrıştırma çipi, hareketli spermin etkin olarak ayrıştırılmasında bir yöntem olarak öne sürülmüştür. Bu çalışmada amacımız; mikroakışkan sperm ayıklama çipinin özellikle tekrarlayan ART başarısızlığı olan çiftlerde ICSI siklusları sonuçları üzerinde etkinliğini araştırmaktır.”

Kasım 2014-Ağustos 2015 arasında iki ayrı IVF merkezinde (Ege Üniversitesi ve Su Hastanesi IVF Merkezi) öyküsünde iki ve üstünde başarısız IVF denemesi olan toplamda 51 çiftin ICSI siklusunda sperm hazırlama işlemi fertil çip yöntemi uygulanarak yapıldı. Hastaların intertilite etiolojilerine bakıldığında, yüzde 49’u düşük over rezervi veya ileri kadın yaşı (40 yaş), yüzde 25,5’i idiopatik, yüzde 9,8’i male faktör, yüzde 3,9’u tubal faktör ve yüzde 11,8’i diğer nedenlerden idi.

SİKLUSUN SONUÇLARI ANALİZ EDİLDİ.

Siklusların yüzde 90,2’si tek veya maksimum iki embriyo transfer ile sonuçlandı. Transferlerin yüzde 28,3’ü tek embriyo, yüzde 71,7’si iki embriyo ile gerçekleştirildi. Tekrarlayan ART başarısızlığı olan bu grupta son uygulamada siklus başına yüzde 23,5 ve embriyo transfer siklusu başına yüzde 26 gebelik elde edildi.

Her ne kadar analiz edilen grubun çoğunluğunu düşük over cevaplı hastalar oluştursa da çalışma sonuçları; mikro akışkan çipin uygulamalarda yeri olabileceğini göstermektedir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.