Anasayfa > Dünya, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Türk Çiçekçiliği Ve EXPO 2016 Antalya Hollanda’da Tanıtıldı

06.11.2015 Cum, 11:48

Türk Çiçekçiliği Ve EXPO 2016 Antalya Hollanda’da Tanıtıldı

Reklam

Expo 2016 Antalya Ajansı ve Süs Bitkileri Tanıtım Grubu Hollanda’nın Vijfhuizen kentinde 4-6 Kasım tarihleri arasında düzenlenen IFTF Uluslararası Çiçekçilik Fuarı’ndaki Türkiye standında tanıtıldı.

Altıncısı düzenlenen ve çiçekçilik alanında en önemli fuar kabul edilen IFTF’de dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok çiçek ve bitki sergileniyor. Expo 2016 Antalya Ajansı ve Süs Bitkileri Tanıtım Grubu’nun Türkiye standında ortaklaşa düzenlediği kokteyle geniş katılım oldu. İHA mikrofonlarına konuşan Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu “Süs Bitkileri tanıtım grubu olarak 17. yılımızda Hollanda’dayız. İlk zamanlar acaba burada nasıl yabancılarla tanışırız derken, bugün görüyorsunuz binlerce, yüzlerce kişiyle birlikte diyalogdayız ve Türkiye artık yükselen bir değer oldu. Gerek ithalatın artışıyla gerekse ihracattaki pozisyonumuzla ve üreticilerin artmasıyla dünya süs bitkileri sektörünün dikkatini çekti. Bugün bakıldığında büyük bağlantılar yapıldı. Artık ülkemiz katma değerli ihracat yapmak zorunda. Her şey Türkiye’de üretilen ve bunları sergilemek zorundayız. Burada görüyoruz ki bir çok yurttaş da dünyadan herkesle bunları paylaşarak vazifemizi yaptığımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Gelecek yıl Antalya’da düzenlenecek 2016 Botanik Expo’nun tanıtımının da yapıldığına değinen Bağdatlıoğlu “Bu anlamda gerçekten verimli geçiyor. Bütün dünyadan insanlarla birlikte ülkemizi, sektörümüzü bütün dünyaya tanıtmaktan çok memnunuz” ifadesini kullandı.

Hollanda çiçekçilik sektörünün 200-300 yıllık bir geçmişi olduğunun, bunun yanı sıra Türkiye’deki sektörün sadece 20 yıllık bir tarihi olduğunun altını çizen Osman Bağdatlıoğlu, “2016 Botanik Expo çok yakın zamanda artık Türkiye’de konuşulur oldu. Bakanlıklarda olsun, dünyada olsun yapılan yatırımlar, konuşulan sektörle ilgili olduğu için bize inanılmaz derecede etki verdi. Bu etkileri daha da göreceğiz. Burada çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Türkiye’de halihazırda botanik Expo’nun, çevreyle ilgili Expo’nun yüzlerce, binlerce katılımcılının olduğu Türkiye’de olması bile yabancılara sürpriz geliyor. Bunu başardık. Artık Türkiye çevreyi konuşuyor, artık çiçeği konuşuyor, barışı konuşuyor. Expo’nun anlamı da bu. Burada bütün insanlarla olmamızın alamı, değeri de bu, bu bize mutluluk veriyor. Çiçek barıştır, sevgidir. Bunları koyduğunuz zaman gerçekten vazifemizi yapmış hissediyoruz” şeklinde konuştu.

Kokteyle katılan Uluslararası Bitki Üreticileri Derneği (AIPH) Genel Sekreteri Tim Briercliffe ise “Antalya’daki gelişmeleri duymaktan çok heyecanlıyım. Pek çok ülke de bu fuara katılımını bildiriyor ve bu da fuarı gerçek anlamda uluslararası kılıyor. Expo 2016 Türk çiçekçiliğinin tanıtılması açısından çok büyük bir fırsat sunacaktır. Türkiye bu sektörde gelişen bir ülke. Sektörün büyük ülkeleri sendelerken Türkiye yeni pazarlar ve ürünler tanımlamada fırsatları değerlendiriyor” ifadesinde bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.