Anasayfa > Ekonomi, Gündem > Türkiye Yumurta İhracatında Dünya İkincisi

02.11.2015 Pts, 11:24

Türkiye Yumurta İhracatında Dünya İkincisi

Reklam

TÜİK verilerine göre 2014 yılında Türkiye’de 17,1 milyar adet yumurta üretildi. Bu rakamlar ile bir rekor kıran Türkiye, dünya yumurta ihracatının yüzde 9’unu gerçekleştirerek bu alanda ikinciliği elde etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye’nin sadece yumurta ihracatından 400 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Piliç eti üretiminin de yüzde 95’inin entegre firmalar tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Dekan Yıldız, “Üretilen 17 milyardan fazla yumurta sayısı Türkiye’nin bugüne kadar ürettiği en yüksek sayıdır. Bu sayı her yıl artarak devam ediyor. Türkiye, bu sektör ile 400 milyon dolar üzerinde gelir elde etti. Yüzde 9 ihraç oranı ile de dünya üzerinde en çok yumurta ihraç eden ikinci ülke olmayı başardı. Günümüzde piliç eti üretiminin yüzde 95’i entegre firmalar tarafından gerçekleştirilir hale geldi. Türkiye, dünya piliç eti piyasasında 300 milyon doların üzerindeki ihracatıyla yüzde 4’lük bir paya sahip ve gelecek yıllarda küresel bir oyuncu olmaya adaydır. Avrupa’nın en büyük kuluçka kapasitesine sahip şirketi de Türkiye’de ve hatta Bursa’dadır” şeklinde konuştu.

“ARTAN NÜFUS HAYVAN ISLAHINI ZARURİ KILIYOR”

Türkiye’de geçen yıl 14,2 milyon baş sığır, 31,1 milyon baş koyun, 10,3 milyon baş keçi ve 130 bin baş at bulunduğunu kaydeden Yıldız, 2014 yılında hayvancılık sektöründe 1 milyon tondan fazla kırmızı et, 18,6 milyon ton süt, 1,9 milyon ton beyaz et, 17,1 milyar adet yumurta ve 103,5 bin ton bal üretildiği bilgisini verdi. Yıldız, “Artan nüfus ve gıda ihtiyacı, gıda niteliği olan hayvanların daha verimli olmaları yönünde ıslah edilmelerini zaruri kılarken, hastalıklara, beslenme ve yetiştirme şartlarına karşı hassasiyeti de beraberinde getirmiştir. Bütün dünyada artan yem fiyatları da hayvani ürün maliyeti içerisindeki yemin payını düşürebilmek için yetiştiricileri hayvanlardan daha fazla ürün elde etmeye zorlamaktadır” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.