Anasayfa > Bilim Teknoloji, Öne Çıkan Haberler > Türkler, Uzay Yolu’nda

06.08.2012 Pts, 2:51

Türkler, Uzay Yolu’nda

Reklam

NASA, uzaya astronot taşımak için uzay taksisi inşa edecek üç şirketi belirledi. Projeyi kazanan şirketler arasında Türkler’in sahip olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) da bulunuyor.

 

 

TÜRK ŞİRKET, NASA’YA UZAY GEMİSİ YAPACAK

AMERİKAN Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmek için küçük uzay gemileri inşa edecek üç şirketi belirledi. Boeing, SpaceX (Space Exploration Technologies Corp) ve Türkler’in sahip olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketleri, NASA için uzay taksilerini inşa edecek. NASA, bu şirketlere toplam 1.1 milyar dolar ödeyecek. Amerikan uzay mekiklerinin geçen yıl sonunda emekliye ayrılmasıyla uzay istasyonuna yapılacak ticari ikmal seferleri büyük önem kazanmıştı.

 

 

 

NASA, halihazırda astronotlarını uzaya göndermek için Rusya’ya para ödüyor. Ruslar’a para ödemekten kurtulmayı amaçlayan NASA’nın uzay taksisi inşası için görev verdiği üç şirketten biri olan SNC 1963 yılında kuruldu. SNC, bugün CEO Fatih Özmen ve Yönetim Kurulu Başkanı Eren Özmen’in kontrolünde, 16 eyaletteki 31 merkezde 2 bin 100 çalışanın bulunduğu, ABD’nin en hızlı büyüyen 10 şirketinden biri. Pentagon’dan aldığı savunma ihaleleriyle de ABD yönetimi nezdinde en yüksek güvenlik derecelerinden birine sahip.Dünyanın en inovatif şirketlerindenÖğrenimlerini Nevada Üniversitesi’nde tamamlayan Özmen’ler, SNC’de 80’lerde çalışmaya başlarken 1994’te de çalıştıkları şirketi satın aldılar. Dünyanın en inovatif şirketlerinden biri olan SNC, uzay ve havacılık endüstrisinde geliştirdiği yeni teknolojilerle büyüyor. SNC ayrıca Amerikan Hükümeti’nden bir kadının yönetiminde ihale alan en büyük şirket unvanını taşıyor. Eren Özmen kocası Fatih Özmen ile birlikte sahip oldukları SNC’nin NASA tarafından 212.5 milyon dolarlık bir anlaşmayla ödüllendirildiğini duyururken, NASA ile yaptıkları ortaklığın Dream Chaser (Rüya Avcısı) Uzay Sistemi’nin testlerinin devamına yönelik olduğunu söyledi. Türk şirketi SNC’nin geliştirdiği, insanlı uzay uçuşları yapma kapasitesine sahip Rüya Avcısı mekiği, bir uçak gibi tasarlanıyor. Yedi kişiyi taşıması planlanan araçta mürettebatın uçuş sırasında karşılaşacağı G baskısının düşük olması hedefleniyor. Atlas V roketiyle dikey olarak kalkacak mekiğin, inişte ise bir uçak gibi pist kullanabileceği belirtiliyor.

 

 

 

ŞAKAYDI GERÇEK OLDU

 

 

TÜRKLER’İN uzay yolculuğu, daha önce sık sık mizah konusu olmuştu. Bir dönemin en çok izlenen filmlerinden olan 1982 yapımı ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ ve Sadri Alışık’ın unutulmaz Turist Ömer serisinin yıldızı 1973 tarihli ‘Turist Ömer Uzay Yolunda’ gibi filmler bugün hâlâ akıllarda. Akıllarda en son yer eden ‘Türkler uzayda’ şakaları ise Cem Yılmaz’a ait. “Bir Tat Bir Doku” gösterisinin yanında Yılmaz, GORA filmi ile de Türkler’in uzay yolculuğuna unutulmaz espriler kattı. Konuya ilişkin son çalışma ise ‘Türk’ün Uzayla İmtihanı’ adlı TV dizisi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.