Anasayfa > Bölge, Slayt Haber > Üç Bombacıya Müebbet

02.08.2012 Per, 14:15

Üç Bombacıya Müebbet

Reklam

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binasına atmak istediği bombanın patlaması sonucu eli kopan bombacı ile ona yardımcı olan 2 arkadaşına müebbet hapis cezası verildi.

 

 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı mitingin ardından Emniyet Müdürlüğü binasına atmak istediği bombanın patlaması sonucu eli kopan ve hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Adem Yıldız (21) ile birlikte Ercan Akkuş (25) , Orhan Şahin (25), Feyyaz Aslan, (26) tutuklu yargılandıkları Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam edildi. Mahkeme şüpheliler hakkında TCK’nın 302. Maddesi kapsamında, “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya, topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik” suçlardan dolayı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, Ayrı davada yargılanan Orhan Şahin (24) ile Erkan Tanrıkulu (27) ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan TCK’nın 314-2 maddesi kapsamında 13’er yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 17 Aralık 2011 tarihinde Doğubayazıt Belediye Meydanı’nda halka hitap etti. Demirtaş Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz’ı makamında ziyarete giderken, mitingden ayrılan kalabalık bir grup, Doğubayazıt ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. Grupta bulunan Adem Yıldız Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen polis memurlarının üzerine atmak istedi. Bombanın patlaması sonucu Adem Yıldız’ın sağ eli koptu.

 

 
Adem Yıldız, karar duruşmasında “Bana bombayı Ercan Erkuş verdi. Feyaz’da bombayı nereye atacağımı söyledi. Ama onlara söylemeyin. Allah rızası için beni koruyun. Orhan Şahin bana hiç birşey söylemedi bomba verilirken yanımdaydı. Erkan Tanrıkulu da bomba eğitimi gördü. Bomba atma niyetim yoktu. Olsa zaten elimi kaybetmezdim. Sağ kulağım duymuyor artık. Bombanın fitilini yaktıktan sonra havaya atayım kimse zarar görmesin dedim. Elimde patladı. Hakim bey sizden ricam onlar duymasın” diye konuştu.

 

 
Hastaneye kaldırılan Adem Yıldız tedavisinin ardından olaylara karışan Orhan Şahin (25), Ercan Erkuş (27) ve Feyyaz Aslan (26) ile birlikte Erkan Tankırulu (27) tutuklanmıştı. Kapatılan Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Adem Yıldız hakkında silahlı örgüt adına ‘Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle ve bombalama suretiyle öldürmeye teşebbüs, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis 36 yıl hapis, diğer sanıklar Orhan Şahin, Ercan Erkuş ve Feyyaz Aslan hakkında ‘terör örgütü üyesi olmak’ örgüt propoğandası yapmak suçlarından 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. Tutuklu yargılanan Orhan Şahin, Ercan Akkuş, “Adem Yıldız’ı tanımıyoruz. Tahliye ve beraatimizi istiyoruz” dediler.

 

 
Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasında Gümüşhane ve Erzurum H Tipi Cezaevi’nden getirilen tutuklu sanıklar Adem Yıldız (21) ile birlikte Ercan Akkuş (25), Orhan Şahin (25), Feyyaz Aslan ve Erkan Tanrıkulu’nun yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, polise bomba atan Adem Yıldız ile birlikte Ercan Akkuş ve Feyyaz Aslan’ı TCK’nın 302. Maddesi kapsamında, “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya Devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya, topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik” suçlardan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, terör örgütü üyesi olmak, patlayıcı madde bulundurmak suçlarından ayrı ayrı 25’er yıl hapis cezalarına da hükmetti.
Mahkeme, olaya karıştıkları tespit edilen Orhan Şahin ve Erkan Tanrıkulu’nu ise ‘terör örgütü üyesi suç’ kapsamında 13’er yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırdı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.