Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Uğur Acar 10 yaş daha gençleşti

07.11.2012 Çar, 18:07

Reklam

Türkiye’nin ilk yüz nakli hastası Uğur Acar’a gençleştirme operasyonu yapıldı. Akdeniz Üniversitesi’nde Prof.Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla ilk yüz nakli olan Uğur Acar’a, 16 Ekim de gençleştirme operasyonu yapıldığı belirtildi. Uğur Acar, operasyonun ardından yeni yüzüyle çok yakınındakilerin bile kendisini tanımadığını söyledi.

 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 21 Ocak’ta 20 yaşındaki Uğur Acar’a Türkiye’de ilk tam yüz nakli gerçekleştirilmiş ve Uşak’ta geçirdiği tren kazasında hayatını kaybeden 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü nakledilmişti. Türkiye’nin ilk tam yüz nakli ameliyatı ile tıp tarihine geçen Uğur Acar’a, 16 Ekim’de üç saat süren operasyonla estetik burun ve yara izi düzeltmesi (skar revizyonu) ameliyatı yapıldı.

 
21 Ocak’ta burun estetiği ve yara izi düzeltmesi ameliyatı geçiren 20 yaşındaki Uğur Acar, gençleşen yüzüyle görüntülendi. Yüz naklinden 253 gün sonra estetik yapılan Acar, kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra taburcu edilerek yeni yüzü ile Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü binasındaki işinin başına döndü.

 
Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı yapılan Uğur Acar’ı, gençleşen yüzüyle yakın arkadaşları bile tanımakta zorlandı. Uğur Acar, yeni operasyonla kendisini çok daha iyi hissettiğini söyledi. Ömer Özkan’ın bu ameliyatın olacağını kendisine daha önce söylediğini belirten Acar, uzun süredir psikolojik olarak ta ameliyata hazırlandığını ve son haliyle çok mutlu olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.