Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Uludere’ye Gitti

06.07.2012 Cum, 20:39

Uludere’ye Gitti

Reklam

Uludere’ye giden Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in, Dağlıca’da teröristlerce şehit edilen Mehmetçiklerin ailelerini de ziyaret edip etmeyeceği sorgulanıyor.

 

Rakel Dink, Zaman eski Yazarı Bejan Matur ve dansçı Zeynep Tanbay ile birlikte Uludere’ye giderek, sınırdan içeri girerken terörist sanılarak operasyon düzenlenmesi sonucunda hayatını kaybeden kaçakçıların ailelerini ziyaret etti, köylülerin acılarını paylaştı.

 

Taraf olayı şöyle aktardı:

 

“Madımak, sizin eşiniz, biz…” İstanbul’dan gelen üç kadın, Uluderelilerle acılarını paylaşmak için buluşurken, katliamlar da bu cümlede buluştu. Uludereli kadınlardan birisi Rakel Dink’e böyle söylüyor ve devam ediyordu. Devlet yapıyor yapıyor, sonra üstünü örtüyor.

 

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, şair ve yazar Bejan Matur, dansçı ve aktivist Zeynep Tanbay, İstanbul’dan yola önceki gün çıkmışlardı. Bir geceyi Mardin’de geçirdikten sonra sabah tekrar yola koyuldular.

 

Dik yamaçlı tepelerin, kurumuş dere yataklarının, “Toprak uğrundan ölen varsa vatandır” yazılarının yanından geçtiler. Muhtemelen yetkililere haber verilmiş olduğu için üçle sınırlanmış “güleryüzlü” kimlik kontrolleri ve onlarca asker ve polisin arasından ilerleyip öğleden sonra vardılar Uludere’nin Gülyazı Köyü’ne. Araba Bejan Matur ve Zeynep Tanbay’ın daha önce ziyaret etmiş olduğu, Uludere katliamında 26 yaşındaki oğlu Nadir Alam’yı kaybeden Sadık Alma’nın evinin önüne geldiğinde önce çocuklar ve genç kadınlar çıktı evden. Heyecanla bekleyen çocuklarla konuşuldu, kadınlarla uzun uzun kucaklaşıldı…”

 

DAĞLICA ŞEHİTLERİNİN AİLELERİNİ DE ZİYARET EDECEKLER Mİ?


Rakel Dink ve arkadaşları Bejan Matur ile Zeynep Tanbay’ın aynı duyarlılığı şehit aileleri için de gösterip göstermeyecekleri merak ediliyor. Üçlünün örneğin, teröristlerin Dağlıca’da bir karakola baskın yaparak, şehit ettiği 8 Mehmetçiğin ailelerini de ziyaret ederek, acılarını paylaşıp paylaşmayacağı sorgulanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.