Anasayfa > Gündem > Ünal Osmanağaoğlu Tahliye Oldu

17.07.2012 Sal, 20:58

Ünal Osmanağaoğlu Tahliye Oldu

Reklam

Haluk Kırcı ile birlikte isimleri Bahçelievler katlimanına adı karışan ülkücü Bünyamin Adanalı ile Ünal Osmanağaoğlu bugün tahliye edildiler.

 

‘Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ”3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda, ”Bahçelievler katliamı” davasının hükümlülerinden Bünyamin Adanalı ve Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazının durdurulmasına karar verdi. Adanalı ve Osmanağaoğlu ile bilgiler kısaca şöyle:

Bahçelievler katliamı ve Kemal Türkler davası sanığı, ülkücü Osmanağaoğlu, 22 Ağustos 1980’de Merter’deki evinin önünde öldürülen Kemal Türkler’in katil zanlısı olarak aranırken, 12 Eylül’den sonra yurtdışına kaçtı.
Türkler davasıyla ilgilenen Avukat Rasim Öz, Osmanağaoğlu’nun Abdullah Çatlı’dan sonraki yeni reis olarak Türkiye’ye döndüğünü öne sürdü. Osmanağaoğlu’nun Susurluk kazası öncesinde Çatlı’yla Kuşadası’nda Onur – A Otel’de buluştuğu iddia edildi.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Türkler cinayeti davasında idam cezası istemiyle yargılanan Osmanağaoğlu, Ankara Bahçelievler’de yedi TİP’li öğrencinin öldürülmesiyle ilgili davadan da gıyabi tutuklu olarak uzun süre arandı.

İnterpol’ün kırmızı bültenle 20 yıldır aradığı Osmanağaoğlu’nun İstanbul’da yaşayan kardeşi Tamer Osmanağaoğlu’nun kimliğini Kuşadası’ndaki yeni hayatında kullandığı belirlendi.

İstanbul’dan Kuşadası’na 10 Nisan 1999’da giden polis, düzenlediği operasyonda Osmanağaoğlu’nu, amcasının oğlu ve ortağı Hasan Osmanağaoğlu’yla yakaladı.

Osmanağaoğlu’nun yakalanmadan bir yıl önce Kuşadası’ndaki Güzelçamlı beldesindeki jandarma karakolunun bahçesine Atatürk büstü yaptırdığı ortaya çıktı.

Osmanağaoğlu, yakalandıktan bir ay sonra Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Bahçelievler katliamı davasının duruşmasına katıldı.

Burada verdiği ifadede, hayatının bir dönüm noktası olan bu olayda kendisini mahkemenin hangi suçlamayla aradığını bilmediğini savunarak, “Kesinlikle suçu işlemedim” dedi. Osmanağaoğlu, bu davada 2 Kasım 1999’da aynı suçu yedi kere işlediği gerekçesiyle yedi kez idam cezasına çarptırıldı.

Türkler davasından da yargılanan Osmanağaoğlu, son duruşmada, mahkeme heyetine yakın tarihe ışık tuttuğunu öne sürdüğü “Bay Pipo” adlı kitabı okumalarını tavsiye etmişti.

Bünyamin Adanalı ise yine Bahçelievler katlimanından gıyabi tutuklu olarak aranırken 1995’te yakalandı, kısa bir süre sonra beraat etti. Yargıtay 9. Dairesi ise sanığın mahkum olması gerekçesiyle bu kararı bozdu ve dosyayı Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi ve dosya Bahçelievler katliamı ana dosyasına eklendi.

Susurluk’taki kazada da adı geçen Adanalı, 11 Ocak 1999’da Pendik Kurtköy’de Haluk Kırcı’yla birlikte yakalandı. Adanalı’nın yakalandıktan sonra Kırcı’nın çocukluk arkadaşı olduğu, 7 TİP’li öğrencinin öldürüldüğü katliama karıştığı ve iki yıl hapse mahkum olduğu anlaşıldı.

Bahçelievler katliamı davasında tekrar yargılanmaya başlayan Adanalı, 21 yıldır süren dava sonunda aynı suçu yedi kere işlediği gerekçesiyle yedi kez idam cezasına çarptırıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.