Anasayfa > 5'li Üst Haber, Kültür-Sanat > Üstad 110 yaşında

25.05.2014 Paz, 15:24

Reklam

26 Mayıs 1904’te doğan ve 25 Mayıs 1983’te ebedi aleme geçen Necip Fazıl Kısakürek için doğumunun 110. yılında, Eyüp Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

 

Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 110. yılında mezarı başında anıldı.

 

 
Eyüp Belediyesi tarafından Kısakürek için Eyüp Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

 

 
Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Kısakürek ile vefatından 2 yıl önce tanışma fırsatı olduğunu belirterek, “Biraz ‘asabi ihtiyar’ profili çiziyordu. Biraz çekinerek konuşuyorduk. Ancak zaman geçtikçe müthiş bir merhamet sahibi olduğunu, müthiş bir sevgi halesi içerisinde olduğunu müşahede ettim” dedi.

 

 

Kısakürk ile yaptığı her görüşmeden çok fazla istifade ettiğini dile getiren Aydın, usta şairin “Sultan-ı Şuara” (şairler sultanı) unvanına sahip olduğunu ifade etti.

 

 

 

Aydın, Kısakürek gibi şairlerin sadece şair olmadığını, aynı zamanda büyük mütefekkirler olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

“Şairler, düşünce dünyamızı genişleten, önümüzü bizlere gösteren kişilerdir. Necip Fazıl üstadımız da bu anlamda bir önderdir. Ashabın yıldızlarından bir tanesidir. Dolayısıyla bu törenleri ritüel boyutundan çıkarıp, daha öte bir anlama taşımamız gerekiyor. Bu değerlerimizin bizim düşünce dünyamızda ve elbette ki, medeniyet dünyamızda açtığı çığırları hissetmemiz, müşahede etmemiz ve bunları zenginleştirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Umarım bu törenler, bunlara vesile olur. Gençlerimizin ve mevcut nesillerimizin üstadın eserlerini didik didik etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.”

 

Konuşmaların ardından, gazeteci-yazar Ali Erkan Kavaklı da Kısakürek’in hayatına ve eserlerine ilişkin bilgi verdi.

Törene, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ile vatandaşlar da katıldı.

NECİP FAZIL KISAKÜREK’İN ÖLÜMÜNÜN 31. YILI

Memur-Sen, “Necip Fazıl, mütevazı, inançlı, azimli yapısı ve fikirleriyle ülkenin siyasi ve kültürel gelişimine öncülük etmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Memur-Sen tarafından Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 31. yılı nedeniyle yayımlanan mesajda, Kısakürek’in rahmetle anıldığı belirtildi.

 

Necip Fazıl Kısakürek’in hem edebiyat hem de fikir adamı olarak toplum hayatında derin izler bıraktığı ve ülkenin karanlık yıllarını kalemiyle aydınlattığı ifade edilerek, mesajda şunlar kaydedildi:

 

 

“Necip Fazıl, mütevazı, inançlı, azimli yapısı ve fikirleriyle ülkenin siyasi ve kültürel gelişimine öncülük etmiştir. Kendi değerlerini hiçbir zaman terk etmemiş, gençliğe bir ideal, bir düşünce aşılamıştır. Medeniyetinden koparılan, tarihi kökleri kurutulan bir milletin davasını kendisine dert edinmiş, medeniyetinin kökleriyle ilişiğini kesen zihniyete karşı direnmiştir. Bugün onun inandığı değerlerin ülkemizi daha müreffeh yarınlara ulaştıracağına yürekten inanıyoruz. Ölüm yıl dönümünün davasını anlamaya, anlatmaya ve filizlerini attığı güzellikleri devam ettirmeye vesile olması temennisiyle Necip Fazıl’ı rahmet ve minnetle anıyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.