Anasayfa > Sağlık > Vatandaşa Adım Ölçer Dağıtılacak

18.07.2012 Çar, 16:34

Reklam

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Bakanlığın yaptığı araştırmalara göre, toplumun yüzde 70 yeterince hareket etmİiyor’ dedi.

 

Bakan Akdağ, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu’nda düzenlenen ‘Obezite ile Mücadele Kampanyası’ açılış toplantısına katıldı. Akdağ vücut kitle indeksininin formülünü şöyle açıkladı: ‘Vücut kitle indeksi, 25’in üzerinde olan kişiler kilolu kabul ediliyor. Vücut kitle indeksini bulmak için boyumuzu, kendisiyle çarpıyoruz, kilomuzu çıkan sonuca bölüyoruz. Dünyada bu sonucun 25’in üstünde olduğu insan sayısı bugün yüzde 35. Türkiye’de de bu oranı aşağı yukarı yakalamış durumdayız.’

 

Akdağ ‘Dünyada 15 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 30-35’i yeterince egzersiz yapmıyor. Yani az da olsa egzersiz yapanlar, üçte biri geçmiyor. Bizim yaptığımız araştırmalara göre, toplumun yüzde 70’i yeterince hareket etmiyor.’ dedi. Akdağ, şişmanlıkla mücadelenin, sigarayla mücadeleden daha zor olduğunu belirterek, önümüzdeki iki yıl hareketsizlik ve yüksek kiloyla yoğun bir biçimde mücadele edileceğini söyledi.

 

Şişmanlığın en düşük olduğu ilin Erzurum, bölgenin Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 20) olduğunu dile getiren Akdağ, Doğu Anadolu’yu yüzde 28’le Ege Bölgesi’nin ve yüzde 30’la Akdeniz Bölgesi’nin izlediğini  bildirdi. Günde kaç adım atıldığının belirlenmesini sağlayan ‘adım ölçer’lerin aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak dağıtılacağına da dikkat çeken Akdağ, ‘Bunları belinize takıyorsunuz. Günde kaç adım attığınızı size söylüyor. 10 bin adım atılmasını öneriyoruz, Alım sürecini yakında başlatacağız’ dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.