Anasayfa > Türkiye, Yaşam > Vatandaşlardan “Saygın Tutum” İndirimine Tepki

05.11.2015 Per, 12:48

Vatandaşlardan “Saygın Tutum” İndirimine Tepki

Reklam

Diyarbakır’da duygusal birliktelik yaşadığı ileri sürülen 14 yaşındaki Z.B.’yi surların içerisine götürerek, önce kafasına taşla vurup, bayıltan, ardından da cinsel istismarda bulunan Y.T.’ye yargılandığı davada “saygın tutum” indirimi verilmesi vatandaşların tepkilerine neden oldu.

Diyarbakır’da, 2012 yılında duygusal birliktelik yaşadığı ileri sürülen Z.B.’yi, merkez Sur ilçesindeki Çiftkapı semtine götürerek, başına taşla vurup, bayılttıktan sonra cinsel istismarda bulunduğu ve hamile bıraktığı iddiasıyla yargılanan Y.T. (22) hakkında karar verildi. Hakkında 43,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava nedeniyle Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Y.T., “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki saygın tutumunu dikkate alan mahkeme indirim yaparak, Y.T.’nin 11 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, mağdurun ruh sağlığının bozulmadığı gerekçesiyle ceza oranını artıran kanun maddelerinin uygulanmadığını da belirtti.

“KARARA SESSİZ KALINMAMALI”

Mahkemenin söz konusu kararı Diyarbakır’daki vatandaşların tepkilerine neden oldu. Metin Ateş adlı vatandaş, mahkemenin yanlış bir tutumda bulunduğunu belirterek, “Basit bir olay değil. Genç bir kardeşimizin yaşadığı travma var ortada. Acı çekiyordur. Bölgedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Diyarbakır Barosu buna sessiz kalmamalıdır” dedi.

“O KIZIN PSİKOLOJİSİNİ DÜŞÜNEMİYORUM”

Şevin Kaymaz adlı vatandaş, kararı asla onaylamadığını anlatarak, “O kızın psikolojisini düşünemiyorum. Aynı durum benim başıma gelse hayatta yaşayamazdım. Keşke müebbet verseydiler. Kadınları savunurlarsa böyle bir şey olmazdı” diye konuştu.

“NE YAZIK Kİ KANUNLARIMIZ BUNLARA ELVERİŞLİ”

Mehmet Ali Demir ise, tecavüzün başlı başına onaylanmayan bir karar olduğunu belirterek, kişinin yaşının hiçbir öneminin olmadığını ve bunun emsal taşıdığı bilindiği zaman bu tür olayların daha da artacağını dile getirdi. Demir, şunları kaydetti:

“Ağırlaştırılmış bir ceza uygulandığı takdirde bir daha böyle bir olayın tekrar etmemesi açısından iyi olur. Ne yazık ki kanunlarımız bunlara elverişlidir. Kişinin kılık kıyafet nedeniyle iyi hal alması toplumca ve vicdanen kabul edilemez bir durumdur. Kişinin işlediği suç karşısında ağırlaştırılmış bir ceza alması durumunda en azından toplum tarafından caydırıcılık olur. Kimse bir daha böyle bir şeye yeltenmez diye düşünüyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.