Anasayfa > Ana Manşet, Gündem, Slayt Haber > Ve Erzurum’da beklenen oldu

31.05.2013 Cum, 14:44

Ve Erzurum’da beklenen oldu

Reklam

AHMET AKBUĞA – E.MEHMET YILMAZ ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum’da bulunan Doğu Anadolu Bölgesi Akil heyeti, çeşitli protestolarla karşılaştı.

 

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti üyeleri, Erzurum’daki çalışmaları kapsamında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda gergin anlar yaşandı. Müceldiği Konağı’nda düzenlenen toplantıda heyet başkanı Can Paker’in açılış konuşmasının ardından katılımcı sivil toplum örgütlerinin çözüm sürecine ilişkin görüşleri soruldu.

 

 

Erzurum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Mesci’nin barış sürecini desteklediği yönündeki konuşması salonda gergin dakikaların yaşanmasına neden oldu. Mesci’nin konuşması sonrasında ayağı kalkan Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Erzurum Şube Başkanı Recep Akgül, “Sen kendi adına konuş. Destekliyorsan bunu kendi adına söyle. Biz çözüm sürecini desteklemiyoruz. Ben üç kurşun yemiş bir gaziyim” dedi.   Bu sırada heyetten Mahmut Arslan, salondaki görevlilerden Akgül’ün salondan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Akgül, “Sen kimsin beni attırıyosun, alnını karışlarım” diyerek tepki gösterdi. Uzun süre devam eden gerginlik, görevlilerin müdahalesi ile yatıştırıldı.    

 

 

 

BİBER GAZI

MHP İl binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi toplantının yapılacağı Müceldili Konağı’na yürümek istedi. Polisin uyarısına rağmen grup dağılmayınca polis kalabalığa biber gazı ve cop ile müdahale etti.

 

 

 

ÖCALAN KRİZİ

Erzurum’da Akil İnsanlar Heyetinin sivil toplum kuruluşları ile yaptığı toplantıda Eftelya Kültür Sanat Derneği temsilcisi Selcan Gözlü’nün konuşmasında “Sayın Öcalan” şeklinde ifadede bulunması katılımcıların tepkisine neden oldu.
Salonda gergin dakikaların yaşandığı sırada heyet, gerginliğe neden olan kişilerin salondan çıkarılmasını istedi. Yaklaşık 10 kişi, güvenlik ekiplerince güçlükle salondan dışarı çıkarıldılar.
Yaşanan gerginlik üzerine toplantıya ara verildi.

 

 

MHP İL BAŞKANI BASIN AÇIKLAMA YAPTI

 

MHP İl Başkanı Zekai Kaya heyetin sivil toplum örgütleri ile bir araya geleceği Müceldili konağı önünde basın açıklaması yaptı.

Kaya açıklamasında, “Türk milletini insanlık tarihinden çıkardığınızda tarihçiler neyi yazar bir düşünün, Üç bin yıldan daha fazla bir dönemde, devlet kurma geleneğini asırları aşarak bizlere taşıyan aziz ecdadımızın, gök kubbeden bizleri hayretle ve ibretle izlediği bir dönemden geçmekteyiz. Savaşların katliamlara dönüştüğü yıllarda, savaşa onur katan millet Türk’tü. Hastaların diri diri yakıldığı asırlarda, hastaları müzikle tedavi edecek kadar insani ve vicdani olanda Türk’tü. Dünyada, dostuna güven veren, düşmanına merhamet eden Türk’ten başka kim var? Peygamberin duasını bizden başka alan millet var mı? İnsanlık tarihine; bilimin her dalında, güzel sanatlarda en fazla hizmetkar kimin var? Aklı ve ruhuyla tüm dünyaya yön vermiş, imparatorluklar kurmuş bu aziz milletimize aklı evvel insanlarla akıl vermeye çalışıyorlar. Hayatı boyunca fırından bir ekmek almamış, hala ekmek kaç lira bilmeyen insanlar, pazarda ne satılır haberi olmayan insanlar, ömründe bir defa işçi eli sıkmayan insanlar, terli bir yüzü öpmemiş insanlar, içimize girerek, önümüze dikilerek, pişkin, pişkin gülerek bizlere akıl verecekler. Bunlar kimin akil adamları? Ortalığa düşmüş barış istiyorlar. Biz kimle barışacağız? Düşmanımız kim? Necip Türk Milleti; Bizi barıştırmaya çalıştıkları, bin yıldır bir defa dahi kavga etmediğimiz kardeşlerimizdir. İnsan düşmanıyla barışır, biz kardeşlerimizle ne zaman düşman olduk? Bin yıldan fazla zamandır, omuz omuza savaştık, koyun koyuna uyuduk, ekini beraber biçtik, harmanı beraber yaptık, biz hiç düşman olmadık, bu aklı evveller sokaklara neden düştüler, bunları ortaya kim saldı? duyanınız bileniniz var mı? Diyorlar ki analar ağlamasın; O analar Çanakkale de ağlamasaydı, bu aklı evveller ve onların hamisi hükümet üyeleri şimdi bir İngiliz çiftliğinde hayvan bakıcılığı yapıyor olurlardı. Biz bu milletin malını taşeronlar aracılığı ile başka milletlere peşkeş çektirmeyeceğiz. Buna kararlıyız. Hiçbir Kürt kardeşimizden vazgeçmeyiz, küresel emperyalizmin kuklası terör örgütü, kardeşlerimizin üzerinden elini çekinceye kadar bu dava bizim davamız olacaktır. Onlardan çok şey bekleyen, yüksek medetler uman hükümet, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bizim işimiz, teröristi baş tacı yapanlarla değil şehide Fatiha okuyanlarladır. Bizim işimiz ayrılıkla değil, kardeşlikledir. Bizim işimiz, bölünmemiş, bölünmeyecek, bölünemeyecek büyük Türkiye iledir. Yaşasın bin yıllık kardeşliğimiz” diye konuştu.

 

[nggallery id=75]

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.