Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Ya İstiklal Ya Cumhuriyet !

29.06.2014 Paz, 12:16

Reklam

İnsanoğlu yaşam koşullarından ötürü yüz yıllardır şartlar ve arzular ikilemi arasında kalmıştır. Her ikisini elde etmek hemen hemen imkansız olduğundan dolayı, bir yerlerde karşımıza çıkan yol ayrımı bir tokat gibi yüzümüze çarpmış ve bizleri bir tercih yapmaya itmiştir.

 

Önce ki haftaya kadar şehri Erzurum’a Cumhuriyet Caddesi istikameti üzerinden, Taş Mağazalardan Üniversite’ye kadar,  yolculuk sağlanabileceği bir tramvay yapılması kanısındaydım. Bu bağlamda Cumhuriyet caddesinin trafiğe kapatılması ve yapılacak ciddi bir bakım ile hem güzel bir görüntü hem de halkımıza rahatça gezeceği güzel bir ortam yaratılabileceği düşüncesinde idim. Şehrimize güzellik katacak bu proje, Erzurum’a büyük bir farklılık kazandırabilirdi.

 

 

 

Hep söyleriz ya hani ! ‘’ Her musibette bir hayır vardır ‘’ diye… İnanın, gerçekten öyle. Hatırlarsınız ! Geçen hafta Cumhuriyet caddesi sular için de kaldı. Şehrin en önemli noktasında böyle sorunlar olunca şok kaçınılmaz olur. Lakin ; Bir de diğer taraftan bakmak gerekir işe…Cadde kapanınca diğer yollar felç oldu.Trafik İstanbul trafiğinden farksız bir hal aldı.Ve sonuç olarak bu musibet benim ve benim gibi düşünenlerin önerisini geri çekmek zorunda bıraktı. Tramvay bir kenarda dursun, alternatif bir yol yapılamayacaksa, Cumhuriyet caddesinin trafiğe kapanmasının dahi aklımızdan bile geçemeyeceğini göstermiş oldu bizlere.

 

 

Başta da söyledim ya ! Ya Şartlar ya Arzular…Maalesef biz Erzurum olarak geçmiş yıllarda ki yanlış yönetimler sayesinde bu tür ikilemler ile sık sık karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Hatta durumlar o kadar berbat ki, tercih edeceğimiz şık bile kalmıyor bazen, şartların olumsuzluğundan dolayı.

 

 

 

Elbette gönül ister ki alternatif bir yol yapılsın. Ve Cumhuriyet caddesi trafiğe kapatılarak, caddenin tam göbeğinden bir tramvay geçsin. Başkan Sekmen’in İstanbul’da bulunduğu süre içerisin de sürekli yolunun kesiştiği İstiklal caddesi gibi. Ne diyelim ? Şartlar ! Ya İstiklal ya Cumhuriyet…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.