Anasayfa > 5'li Üst Haber, Ekonomi, Türkiye > ‘Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi sürüyor’

30.07.2014 Çar, 17:26

Reklam

 

 

yabancı yarımcılart

 

 

 

Hayati Yazıcı ‘Nisan-Haziran döneminde 185 anonim şirket ile 1.005 limited şirket olmak üzere toplam 1.190 yabancı sermayeli şirket kuruldu’ dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi sürdüğünü belirterek, “Nisan-Haziran döneminde 185 anonim şirket ile 1.005 limited şirket olmak üzere toplam 1.190 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bu şirketlerin toplam yabancı sermaye miktarı ilk üç aylık döneme göre yaklaşık iki kat artarak 513 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2014 yılının ikinci çeyreğinde kurulan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Yazılı bir açıklama yapan Bakan Yazıcı, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi sürdüğünü belirtti.

“Güçlü ve istikrarlı ekonomik yapısıyla yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi sürüyor” diyen Yazıcı, 2014 yılının ikinci çeyreğinde kurulan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, şunları kaydetti: “Nisan-Haziran döneminde 185 anonim şirket ile 1.005 limited şirket olmak üzere toplam 1.190 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bu şirketlerin toplam yabancı sermaye miktarı ilk üç aylık döneme göre yaklaşık iki kat artarak 513 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti.
2014 yılının ikinci çeyreğinde kurulan 185 yabancı sermayeli anonim şirket 46 farklı ülkeden girişimcilerce kuruldu. Burada, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız en başta geliyor. Onları sırasıyla, Almanya ile İngiltere vatandaşları izliyor. Bu şirketlere konulan sermayenin yapısına baktığımızda ise, yabancı sermaye miktarının 322 milyon TL’nin üzerinde olduğunu görüyoruz.

Bu miktar, ilk üç aylık dönemdeki yabancı sermaye miktarının neredeyse beş katı. En fazla yabancı sermaye ise Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından getirilmiş. İkinci üç aylık dönemde kurulmuş yabancı sermayeli şirketlerin büyük çoğunluğu limited şirketlerden oluşuyor. Yine bu dönemde, 80 farklı ülkeden girişimcilerce 1.005 yabancı sermayeli limited şirket kurulduğunu görüyoruz. Bu da yabancı yatırımcıların çoğunlukla bu şirket türünü tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu şirketlerin yüzde 28’i Suriye vatandaşlarının ortaklığında kurulmuş. İkinci sırada yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız var. Onları, Irak ve Alman vatandaşları izliyor. Bu limited şirketlerdeki yabancı sermaye yaklaşık 191 milyon TL. Söz konusu miktarın önemli bir bölümü Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından getirilmiş. Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerden de ciddi oranda sermaye girişleri mevcut.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.