Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > ‘Yardım değil, hak istiyoruz’

03.12.2014 Çar, 15:40

‘Yardım değil, hak istiyoruz’

Reklam

Erzurum’da ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan Türkiye Sakatlar Derneği, Zihinsel Engelliler Derneği, Erzurum Down Sendrom Engelliler Derneği ve Bedensel Engelliler Spor Kulübü üyeleri Havuz başı Atatürk anıtına çelenk koyarak, ortak basın açıklaması yaptılar. 
Atatürk Anıtına çelenk sunumu ardından ortak basın açıklamasını okuyan Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, “Eğitim engelli bireyler için önemli bir sorun olarak orta yerde duruyor. Engelli bireylerin yüzde 65’i okuryazar değildir. Yüzde 7’si lise eğitimini yüzde 2 ‘si ise üniversite eğitimini tamamlayabilmektedir. Biz eğitim sorununa eşit yurttaşlık temelinde kalıcı çözümler beklerken olumsuz uygulamalar devam etmektedir. Zihinsel engelliler bakımından yaşanan haftalık 1-2 saatle sınırlanması yetmezmiş gibi 23 yaşla kısıtlanmıştır. Kaynaştırmalı eğitimdeki sıkıntıyı anlatmak için eğitim fakültelerinde kaynaştırmalı eğitimin hala zorunlu ders olmadığı, özel eğitim ve görme engelliler için teknik donanım ve materyal eksikliği gibi sıkıntılar devam etmektedir.” dedi.


TOPLUMUN’DA YÜZDE 12 OLAN ENGELLİ SAYISI HERGEÇEN GÜN ARTIYOR
Toplumun yüzde 12’sinin engelli bireylerden oluştuğunu ifade eden Efe, “Bu sayı her geçen gün artmakta. Gerekli ve yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle her geçen gün artan iş kazaları ve içerisinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen savaşlar engelli bireylerin sayısını artırıyor. İşçi güvenliği ve trafik güvenliğine ilişkin sorunların çözülmediği ortadadır. Trafik yaya ve bisiklet odaklı yeniden düzenlenmelidir. Engelli bireylerin temel hak ve hizmetlerden yararlanabilmesinin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, engellilerin toplumsal yaşama katılmaları sağlanmalıdır. Bizler diyoruz ki; insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz. Yardım değil insan olmanın getirdiği haklarımızı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.