Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı Yenileniyor

03.11.2015 Sal, 15:25

Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı Yenileniyor

Reklam

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı’nda yenileme çalışmalarına başladı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, araç sahiplerine daha iyi hizmet sunmak amacıyla Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı’nda tadilat çalışmalarına başladı. Otoparkın içinde bazı sorunların olduğunu ve zeminin beton olmasından kaynaklanan toz bulutlarının meydana geldiğini söyleyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Manisalı hemşerilerimize kaliteli hizmet sunabilmek için Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı’nı bakıma aldık. Yeniden kullanıma açıldığında, vatandaşlarımız Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin alanda yarattığı farklılığı yaşayacaklar” diye konuştu.

ZEMİN ÇEŞİTLİ SÜREÇLERDEN GEÇTİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı zeminindeki uygulamalardan bahseden Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “6 aşamalı bir zemin süreci yaşandı. İlk iki etapta zemin hazırlığı gerçekleştirildi. Zemin zımparalandı ve inceltildi. Ardından tamir ve tesviye işlemleri yapıldı. Dördüncü etapta astar uygulaması yaptık. Zemin üzerine dolgu malzemesi uygulandı ve silis kumu serpiştirildi. Son iki etapta ise ara kat ve son kat uygulamaları gerçekleştirildi. Ara kat uygulamasında iki bileşenli epoksi self malzemesi uygulandı. Son kat uygulamasında da yollar koyu gri, park yerleri açık gri boyanıp, mercan rulolarla taranarak epoksi işlemi sonlandırıldı” diye konuştu.

YANGIN SİSTEMLERİ VE JETFANLAR YENİLENDİ

Yarhasanlar Yeraltı Otoparkı’nın elektronik aksamlarında da yenilemeler yapıldığını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Oluşabilecek yangın ihtimallerine karşı yangın pompaları yenilendi. Yangın sistemlerinin bakım ve onarımları yapıldı. Yangın alarm sistemlerini aktif hale getirdik” diye konuştu.

OTOPARKTA EGZOZ DUMANI BULUNMAYACAK

Yaklaşık 150 araçlık otoparkta oluşabilecek en önemli sorunlardan bir tanesinin de araçların egzozlarından çıkacak gazlar olduğunu aktaran Gençoğlu, “Araçların karbondioksit salınımı, insanlar için çeşitli sorunlar yaratabiliyor. Bu sorunları öngörerek yeraltı otoparkına 8 adet jetfanlar yerleştirdik. Bu jetfanlar sayesinde içerideki zehirli gazlar alınarak, içeriye temiz hava verilecek. Böylece egzoz gazlarının ortaya çıkarabileceği çeşitli sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz” dedi.

ARAÇ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ağustos ayı itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Manisa’da trafiğe kayıtlı araç sayısının 519 bin 573 olduğunu ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, bu araçların büyük çoğunluğunun kent merkezinde olduğunu belirtti. Trafiğe katılan her bir aracın plansız şehirleşmede önemli sorunlar ortaya çıkardığını aktaran Gençoğlu, “Bu kapsamda Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından otoparklarda gerçekleştirilen her çalışma büyük önem taşıyor. Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla biz de Yarhasanlar Camii altında yer alan yeraltı otoparkında tadilat başlattık. Tadilatın bitmesiyle Manisa’nın en ciddi sorunlarından birisi olan otopark sıkıntısına bir nebze de olsa çözüm üretmiş olacağız. Bu açıdan sevinçliyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.