Anasayfa > Slayt Haber > Yavilioğlu, öğretmenlerin sorunlarını dinledi

24.11.2014 Pts, 15:35

Yavilioğlu, öğretmenlerin sorunlarını dinledi

Reklam

AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü çok farklı kutladı. Okullara giderek öğretmenlerle görüşen Dr. Yavilioğlu, onlara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu hediyeleri takdim etti. Öğretmenlerle bir süre görüşen Dr. Yavilioğlu, öğretmenlerin bölgede karşılaştığı sorunları tek tek dinledi. 
İlk defa bir vekili önemli bir günde karşılarında görmenin memnuniyetini yaşayan öğretmenler, sorunlarını anlatmaktan da geri durmadı. İmam Hatip Anadolu Lisesi ve diğer birçok okulu gezen Dr. Yavilioğlu, eğitim camiasının kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Amaç, nitelikli öğrenciler yetiştirmek olduğunu ifade eden Yavilioğlu, “İmam Hatiplerin bizim için ayrı bir önemi vardır. 28 Şubat’ta ağırlaşan ve öncesinde de başlayan sorunlar, genç neslin manevi dünya ile bağlantısını kesmiştir. İmam Hatipler bu bağlantıyı yeniden kurmaktadır. Bizim amacımız niteliksel olarak imam hatip sayısını arttırmak ve aynı zamanda bilgili, çağdaş, kaliteli öğrenciler yetiştirmektir. Sadece imam hatiplerde imam çıkaracak gibi bir kaidemiz de yok. Tek gayemiz erdemli, onurlu, şerefli, vatanını bilen, tanıyan, hizmet eden, ruhi ve maddi dünya ile bağlantısını kuracak öğrenciler yetiştirmektir. İnsana yapılan her yatırım bizler için kutsaldır. Bunu bilerekten en büyük yatırımları hükümet olarak eğitime yaptık. Bilindiği gibi 2014 – 2016 Yatırım Bütçesinde yaklaşık 150 Milyon TL tutarında; 15 okul ve 272 derslik yapımı, 8 adet, bin 450 öğrencinin barınacağı yurt, ayrıca; spor salonları, atölyeler, laboratuar ve anaokulu gibi eğitim yatırımları planlanmıştı. Erzurum’un eğitim alt yapısını oluşturmak için yaklaşık 150 milyon TL’lik yatırımın ihale aşamasını da bitirerek, şehrimizin en az 50 yıllık eğitim alt yapısını oluşturduk” dedi.
Sönmeyen bir meşalesiniz
Osmanlı’nın kalkınma ve çöküş döneminde eğitimin üstlendiği rolün öneminden bahseden Ak Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, ülkelerin kalkınması bu sıralardan geçtiğini söyledi.
Vatana, millete hayırlı evlatların siz öğretmenlerin omuzları üzerinde şekilleneceğini ifade eden Dr. Yavilioğlu, şöyle konuştu.
“Osmanlı’nın ve çöküşü ve kalkınma dönemi ile ilgili doktora tezi yapmıştım. 1690 yıllardan beri kendi damarlarından kopmuş koparılmış, hayat iksiri dediğimiz, kendi ruh dünyasında kopmuş, medeniyet köklerinden kopuk insanlar yetiştirmeye gayret ettiler, lakin başarılı olamadılar. Bu ülke yeniden büyüyecekse, dünyaya adaletin, eşitliğin, kardeşliğin ne olduğunu öğretecek ve yeni bir medeniyet olacaksa, can suyu bu sıralarda oluşacak. O yüzden siz bizim için çok önemlisiniz. Hükümetler çok iyi planlar, projeler, stratejiler hazırlayabilir. İnsanı yetiştirecek önemli merkezler, insanı yetiştirecek nitelikli öğretmenler, o eğitim ruhuyla barışık muallimler yoksa; bu kalkınmanın ve siyasetin yapacağı bir şeyde değildir. Ne kadar mevzuat çıkarılırsa çıkarsın, ülke kalkınacaksa bu sıralardan kalkınacak. Emeğinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Sizler sönmeyen birer meşalesiniz.”
Bu arada öğretmenlerin sorunlarını da dinleyen Dr. Yavilioğlu, “Eğitime uzak bir insan değilim. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan memurların hangi şartlarda çalıştığını iyi biliyorum. Bu konuda projeler hazırlayıp Başbakanımıza takdim ettim. Sizin sorunlarınızı ve sizleri önemsiyoruz. Hükümet olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bundan kimsenin kaygısı olmasın” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.