Anasayfa > 5'li Üst Haber, Yaşam > “Yeni hedef Anayasa Mahkemesi”

16.04.2014 Çar, 9:13

“Yeni hedef Anayasa Mahkemesi”

Reklam

MHP lideri Devlet Bahçeli, HSYK kanununun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonrası Başbakan’ın gösterdiği tepkiye dikkat çekti.

 

Siyasetin sıcak gündem maddesi Anayasa Mahkemesi’nin HSYK kanununun bazı maddelerini iptal etmesine değinen Bahçeli, Başbakan ve partisinden gelen açıklamalara dikkat çekti.
Bahçeli, “Anlaşılan o ki, Başbakan’ın yeni hedefi Anayasa Mahkemesi’dir. Acaba Yüksek Mahkeme’ye yapılan saldırıyla cumhurbaşkanlığı seçiminin bir alakası var mıdır?” diye sordu.
Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkan ifadeleri şöyle: 
“İktidar tarafından HSYK hakkında acele şekilde yasal düzenlemeye gitmiş, Anayasa Mahkemesi de HSYK’nın Adalet Bakanlığı’na bağlanmasına engellemiş ve bakanın 3. dünya ülkelerine rastlanacak yetkilerini kısıtlamıştır. Bu, milleti ve vicdanları rahatlatan isabetli bir sonuçtur.
“GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİLER”
Ancak AKP, kanunun Meclis’te kabul edilmesinin ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından geniş çaplı atama furyasına girişmiştir. Bu haliyle Anayasa Mahkemesi’nin kararı, geçmişe dönük yürümeyeceği için, sonuç doğurmayacaktır… Düzenleme öncesindeki kurul üyelerinin görevlerine iadeleri ahlaki bir yükümlülüktür.
“ANAYASA İŞLEVSİZ KALIR”
İktidar, Anayasa’ya aykırı olduğunu bildiği başka konularda da Meclis’teki sayısal çoğunluğuna güvenerek değişiklik yapar ve yüksek mahkemenin kararını beklemeden idari tasarruflarını yerine getirirse, çok vahim başka sonuçlarla karşılaşmamız mukadderdir. O zaman Anayasa denetimi fiilen askıya alınacak, işlevsiz kalacaktır.
“İKİRCİKLİ BİR TUTUM”
Başbakan’ın geçmiş beyanlarına bakıldığında, Anayasa Mahkemesi’yle ilgili son açıklamaları ikircikli bir tutumu gözler önüne sermektedir. Başabakn eleştiri dozunu artırmış durumda. Saygı duymadığını belirterek, mahkemeyi, uluslararası şirketlerin çıkarlarını milli çıkarlardan üstün tutmakla suçlamaktadır. Başbakan işine gelmeyince bu defa da Anayasa Mahkemesi’ni taşlamaya başlamıştır. Meğer bu ülkede milli çıkarları düşünen Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası kimse kalmamıştır.
“YENİ HEDEF ANAYASA MAHKEMESİ”

 

Biz senin hangi sözüne inanalım, hangi sözünü ciddiye alalım. Anayasa Mahkemesi’yle gurur duyduğunu ifade ettiğin beyanlarını mı yoksa mahkemeyi yok sayan uslubunu mu? Anlaşılan o ki, Başbakan’ın yeni hedefi Anayasa Mahkemesi’dir. Acaba Yüksek Mahkeme’ye yapılan saldırıyla cumhurbaşkanlığı seçiminin bir alakası var mıdır?..”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.