Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Türkiye, Yaşam > Yeni hükümete eğitim önerisi!

28.08.2014 Per, 13:09

Reklam

 Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci yeni hükümetin önceliğinin eğitim olması gerektiğini söyledi. İkinci, “Cumhuriyet döneminde üzerinde en çok uğraşılan ama en çokta bozulan eğitimdir. Son 10 yılda da üzerinde belki en çok uğraşılan, yapılan bazı güzel işlerin yanında yapılan düzenlemelerle iyice bozulan eğitim sistemidir. ÖĞ-DER olarak diyoruz 2014’te kurulacak hükümetin önceliği eğitim olmalıdır” dedi. 
Özellikle üniversite ve okullarda görev yapan, eğitimin öznesi olan eğitimcilerin hak kayıpları ve özlük haklarındaki yetersizliklerin had safhada olduğunu dile getiren İkinci daha sonra şunları söyledi; “Eğitimciler günümüzde en düşük gelir seviyesine mensup sınıf haline getirilmiştir. Eğitimciler gelinen noktadan son derece rahatsızdır.
Binlerce genç öğretmenlik ataması beklerken bakanlığımız vekil atamalarla geçici öğretmenlik uygulayarak doğru bir yol izlememektedir.
Eğitimde sadece batı kesenli projeler, sistemler, müfredatlar ve değişimler ülkemizde eğitimin rengini-genini değiştirmiş, maneviyatı bozuk, hormonlu bir nesil yetiştirilir hale gelinmiştir. Ders kitaplarını yazan maneviyatsız, ruhsuz ve renksiz kişiler eğitimde tahribata ön ayak olmuşlardır. Herodot’u öne çıkaran kitaplarımız İbn Haldun’u göstermiyor. Şekspir’ı örnekler veren kitaplarımız İbrahim Hakkı Hz’lerinin marifetnamesinden pasajlar aktarmıyor. Okullarda okutulan tarih dersleri milli şuur kazandırmıyor. Okutulan din dersleri dini eğitim yerine din kültürü kazandırıyor. İslam medeniyetinin değerleri değil her yönü ile bozulmuş Batı’nın değerleri, sistemleri ülkemize yamalanmaya çalışılmıştır. Bu yama da tutmamıştır.
Devlet eliyle ve izniyle yaygınlaşan kumar ve şans oyunları, devlet kontrolündeki tv’ler de izletilen dizi ve filimler şiddet başta olmak üzere kültür ve medeniyet değerlerimizle çelişen yanlış davranışları toplumumuza enjekte etmektedir.
Üniversitelerde ezberci eğitim tüm hızıyla devam etmektedir. Kadrolaşmalarda yandaşlıklar halen daha yapılmaktadır. Eğitim kalitesi istenilen seviyede değildir. Milli Eğitim’de atamalarda yanlışlıklar,adaletsizlikler devam etmektedir.
Okullarda öğrencilere Temmuz 2014’te getirilen başörtüsü yasağı ve yıllardır uygulanan karma eğitim dayatmasına son verilmelidir. Okullarda kız sınıfları açılabilmelidir.
ÖĞ-DER olarak diyoruz ki Türkiye’miz yarınlarına ümitle bakmak istiyorsa eğitim sistemindeki yap boza ve gayr-i milli uygulamalara dur denmelidir. Milli ve manevi değerlerimiz daha çok öne çıkarılmalıdır. Eğitimcilerin sorunları acilen çözülmelidir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.