Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Yılın Devlet Adamı

07.12.2012 Cum, 14:31

Reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Yılın Devlet Adamı Ödülü” verildi.

 

Hazar Strateji Enstitüsü’nce verilen Hazar Ödülleri İstanbul’da sahiplerini buldu.
Ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hazar Bölgesinin stratejik önemine vurgu yaptı.

 

Enerji havzası Hazar Bölgesi’nin ele alındığı, Hazar Forumu, iş, siyaset ve akademi dünyasından çok sayıda kişiyi bir araya getirdi.

Forum kapsamında bu yıl ilk defa, beş farklı dalda Hazar Ödülleri verildi.

Yılın Devlet adamı ödülüne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan layık görüldü. 

 

Ödülü Başbakan adına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ aldı. Bekir Bozdağ, Hazar Bölgesi ile ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

Bozdağ, “Hazar Havzası zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanması bakımından önem arz ederken ülkemiz de hem tüketici olarak hem de bölge kaynaklarının Avrupa’daki pazarlara taşınmasında kilit bir transit ülke olarak doğal bir köprü rolü oynamaktadır.” dedi.

 

Törende yılın projesi ödülü ise Türkiye – Azerbaycan’ın işbirliğinde yürütülen “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’ne” verildi.

Ödülleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Devlet Petrolleri Şirketi Başkanı Rövnag Abdullayev birlikte aldı.

Taner Yıldız, “Türkiye gerek siyasi gerekse enerji politikaları çerçevesinde bu tür projelere destek vereceğini her zaman olduğu gibi pozitif yönde açıklamıştır. Azeri kardeşleremezle geliştirdiğimiz TARAP Projesi olmak üzere bir çok projeyi geliştirme imkanı olacaktır.” dedi.

 

Yılın spor ödülü Milli Sporcu Nazmiye Muslu’ya, Sanat Ödülü Anjelika Akbar’a, Bilim İnsanı Ödülü Dr. Svante Cornell’e verildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.