Anasayfa > İz Bırakanlar > Yılma Durak

26.10.2013 Cts, 22:30

Yılma Durak

Reklam

MHP’nin 12 Eylül öncesi önemli isimlerinden olan Yılma Durak, 1940 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Uzun süre matbaacılık yaptı.

 

“Kümbet”, “Şelale”, “Karasu Kenarından”isimli dergiler ile “Serhat” isimli haftalık gazete çıkardı. 1961 yılında Osman Bölükbaşı liderliğindeki Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin (CKMP) gençlik kollarını kurdu. 1968’dan itibaren Genç Ülkücüler Teşkilatı, Ülkü Ocakları’nın Erzurum’da kuruluşuna önayak oldu. MHP’deki etkinliği ile “Doğu’nun Başbuğu” olarak anıldı.
1977 yılında Alparslan Türkeş’in emri ile Marmara Bölgesi’nin teşkilatlanması ve eğitimi için görevlendirildi. 1980 müdahalesinden sonra Alparslan Türkeş, Namık Kemal Zeybek, Haluk Pirimoğlu, Agah Oktay Güner, Nevzat Köseoğlu, Yaşar Okuyan, Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu MHP davasından yargılandı ve 6 yıl cezaevinde yattı. 1986’da tahliye olması ile ülkücü hareketin yeniden toparlanması için çalıştı. Durak, 3 Kasım 2002 seçimlerinde MHP’den Erzurum milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi.
 
Ağca İle İlişki
Yılma Durak ismi, 1979’da Milliyet Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi‘nin katili olarak idama mahkum edilen Mehmet Ali Ağca’nın, Maltepe Askeri Cezaevi’nden firarı olayına da karıştı. Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı Ağca‘nın firarıyla ilgili olarak hazırladığı 1983 / 106 sayılı iddianamede şu görüşler dile getirildi.
“Soruşturma konuları içinde yer alan Abdi İpekçi’nin öldürülmesi, Ağca’nın Adli Tıp’tan kaçırılmaya teşebbüs edilmesi, Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırılması, Ağca’ya sahte nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgelerin temin edilmesi gibi eylemler Mehmet Ali Ağca, Zülfikar Yasan, Yılma Durak, Hasan Hüseyin Şener, Selçuk Atar, Mehmet Gürbüz, Ahmet Malkan, Abuzer Uğurlu, Mehmet Tanaydın, Osman Alasu, Mehmet Metiner, Recep Öztürk, Oral Çelik, Yalçın Özbey ve Mehmet Şener gibi sanıkların maceracı kişilikleri ile oluşturdukları bir teşekkülün ortaya koyduğu eylemlerdir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.