Anasayfa > 5'li Üst Haber, Yaşam > Yolsuzluğu Demirel örtbas etmiş

30.10.2012 Sal, 0:40

Yolsuzluğu Demirel örtbas etmiş

Reklam

Meclis Darbe Komisyonu, Türkiye tarihinin en büyük iki askeri yolsuzluğunu gündemine aldı. 1974 ve 1983’te ABD’den F-104 ile F-18 savaş uçakları alımındaki rüşvet iddiaları incelenecek. Dönemin Meclis Komisyonu ise hazırladığı raporda ‘Yolsuzluğu Demirel örtbas etti’ sonucuna vardı.

 

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu darbecilerin mal varlıklarını inceleme altına alırken, darbe döneminde yaşanan Lockheed Skandalları da gündeme alındı. 1974-1975 yıllarında Amerikan Lockheed Uçak yapım firmasından 40 adet F-104 savaş uçağı alımı ihalesinde söz konusu şirketin rüşvet verdiğini açıklaması üzerine Meclis bir Araştırma Komisyonu kurdu. Komisyon tarafından yapılan incelemelerde olayın örtbas edildiği, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in, bilgi ve belgeleri sızdırarak ABD ile yapılan anlaşmayı ihlal ettiğinden rüşvet skandalına karışan isimlerin tespit edilmediği ortaya çıktı. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın istifa etmek zorunda kaldığı yolsuzluk skandalı ile ilgili hiçbir işlemin yapılmaması dikkat çekti.

 

 

Lockheed Skandalı patlak verdiğinde rüşvet dağıtıldığı belirtilen ülkeler ABD ile anlaşma yaparak belge ve bilgileri aldıkları Türkiye’nin de 8 Temmuz 1976 tarihinde ABD ile anlaşma yaptığı belirtilen raporda hükümetin Meclis’i baypss ederek yalnızca adli mercilere bu belge ve bilgileri göndereceği aksi takdirde bu anlaşmanın fesh edileceği imza altına alındığı belirtildi.

 

 

YÜCE DİVANDA YARGILANMALI

Ancak Demirel’in bu bilgi ve belgeleri adli makamlara göndermek yerine anlaşmayı ihlal edecek şekilde Komisyona gönderdiği böylece ABD’nin de rüşvete adı karışan isimleri Türkiye’ye bildirmediği raporda tespit edildi. Komisyona bilgi vermeye gelmeyen Demirel’in anlaşmanın feshedilmesine neden olacak şekilde ABD’den gelen belge ve bilgileri klasörler halinde Meclis Araştırma Komisyonuna göndermesi raporda şöyle ifade edildi: ‘..Böylece ABD de bilgi ve belge göndermekten imtina etmiştir. Böylelikle ‘zarar verici’ olabilecek bilgi ve belgelerin onları değerlendirecek kişilerin ellerine geçmesi önlenmiş olmaktadır.’ Demirel’in bu hareketinden dolayı da Yüce Divan’da yargılanması gerektiği belirtildi.

 

 

Üzerimize düşeni iyi yaptık

Lockheed rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu raporu hiçbir zaman Meclis Genel Kurulunda görüşülemedi. Olayı örtbas etmekle suçlanan Süleyman Demirel 12 Eylül 1980 darbesi öncesi yine iktidarda iken bu skandal ile ilgili şöyle demişti: ‘Bence Lockheed bir muammadır. Üzerinde çok uğraşılmış, bir şey çıkarılamamıştır. Kişi uçu ispatlanmadıkça suçsuzdur, ispatlarlarsa ben de üstüne varırım. Biz üstümüze düşeni yaptık. Çok iyi yaptık.

 

 

Rapora Yeni Şafak ulaştı

Türkiye, uçak filosunu geliştirmek amacıyla 1974-75 yılları arasında Aeritalia şirketinden Lockheed-Martin lisansıyla üretilen 40 adet F-104 S savaş uçağı alındı. 1976’da, Lockheed-Martin’in yeminli denetçisi, ABD Senatosu’na verdiği ifadede, şirketin uçak satabilmek için Hollanda, Japonya, İtalya ve Türkiye’de askeri yetkililere 1971-1975 yılları arasında toplam 24 milyon dolar rüşvet verdiğini söylemesi üzerine TBMM’de Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon 278 Sayfalık bir rapor hazırladı, ancak bu rapor hiçbir zaman Meclis Genel Kurulunda gündeme gelmedi. Kadük kalan rapora Yeni Şafak Ulaştı. Raporda yolsuzluğun ortaya çıkarılmasında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in engel olduğu belirtildi.

 

 

İkinci uçak skandalı

12 Eylül darbesinin hayattaki iki mimarından biri olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya 1983 yılındaki uçak alım ihalesindeki rüşvet iddiasına adı karışmıştı. Şahinkaya’nın rüşvet ile dönemin Başbakanı Özal’ın beğendiği montajının Türkiye’de yapılmasını istediği F-16 savaş uçakları yerine F-18’leri tercih ettiği belirtildi. 2. Lockheed skandalı ile ilgili dönemin Washington’da Büyükelçilik Müsteşarı Yalım Eralp, Amerikalıların Kongre’de kendisine ‘Sizinkiler olayı kasten manüple edip, rüşvetle F-16 yerine F-18’i almaya çalışıyorlar.. Bilgilerde falanca askerî kişilerin otelde buluşmaları, rüşvet aldıkları gibi ayrıntılar da vardı. Öyle bir tarif yapılıyordu ki, zamanın Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya sonucu çıkıyordu’ demişti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.