Anasayfa > Slayt Haber > “Yüksek ideal ufuklara sahip olmamız lazım”

07.11.2014 Cum, 16:05

“Yüksek ideal ufuklara sahip olmamız lazım”

Reklam

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Milli Türk Talebe Birliği’nin Erzurum Şubesi tarafından düzenlenen “Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye’nin İnşaası” adlı panele konuşmacı olarak katıldı. Programa SETA Vakfı Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl ve AK Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı da panelist olarak iştirak etti. ETÜ Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Müftüsü Hasan Çınar ve diğer davetlilerin katıldığı program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Panelistler arasında yer alan Başkan Sekmen, “Yeni Türkiye ve Gençlik” başlıklı sunumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerinde yer alan “Yeni Türkiye” olgusuna dikkati çekti. Başkan Sekmen, “Güçlü Türkiye’nin büyük lideri Reis-i Cumhurumuz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle birlikte Türk siyasi literatüründe yer alan ‘Yeni Türkiye’ kavramı, her alanda gerçekleşecek olan bir reform hareketinin anahtar kelimesidir” dedi. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Parti ile birlikte temelleri 2001 yılında atılan Yeni Türkiye’deki bu değişim hareketi, bu ülkede yaşayan her bir insana, meşru olan her bir fikre, her bir inanca, her bir ideale, her bir düşünceye kapılarını açan sistemlerin bütünüdür. Yeni Türkiye; ülkemizin yeniden uyanışa geçmesi, yeniden kendi kökleri, medeniyeti, kültürel değerleri üzerinde yeşermesidir. İslam coğrafyasının, içinde bulunduğumuz, amiral gemisi olarak var olduğumuz bu coğrafyanın merkezidir.”

“İdeal bir gençlik”

Başkan Mehmet Sekmen, Türkiye’nin gelişim ve değişiminde her kesime olduğu kadar gençlere de büyük görevlerin düştüğünü kaydetti. Sekmen, şöyle devam etti:

“Ülkemizin güzel hayallerini gerçeğe dönüştüren Yeni Türkiye’nin inşaasında Parlamenter sisteme, yasama, yürütme ve yargıya, bürokrasiye, aydın ve entelektüellere, sivil inisiyatif kurumlarına ve siz gençlere önemli görevler düşmektedir. Son derece namüsait şartlar altında tarihin en parlak istiklal mücadelesini veren aziz milletimizin idealindeki Yeni Türkiye, gelişimini inşallah 2023’te tamamlayarak, dünyanın önemli bir gücü olacaktır. Daha güçlü, müreffeh,  saygın ve demokratik bir Türkiye’ye ulaşmak için, ekonomisi, bilim  ve teknolojisi, siyaseti, sosyal ve kültürel  politikaları ile örnek  alınan bir ülke olmak için sürekli çalışmalıyız.”

“Yüksek ideal ve ufuklara sahip olmamız lazım”

Sekmen, Türkiye gençlerinin yüksek ideal ve ufuklara sahip olması gerektiğini ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni Türkiye’nin ekonomist, doktor, öğretmen, mimar, mühendis, aydın ve siyasetçileri ülkemizin gençlerinden oluşacak. Biz de bu okul sıralarından geçerken ideolokya dünyamızda farklı hedef ve öngörülerimiz vardı. Bizler de Üstad Necip Fazıl`ın ifade ettiği gibi `Bütün insanlığa model teşkil edecek bir gençlik` nasıl olur, ‘Bu ideale nasıl ulaşabiliriz’ diye hayal ediyorduk. Hamd olsun şimdi Yeni Türkiye’nin inşaasında, milli ve manevi meselelerde fikir beyan eden, toplumsal ruha önder olabilecek Mehmet Akif`in düşlerini süsleyen yeni bir gençlik yetişiyor.” Başkan Sekmen’in ardından diğer panelistlerde Türkiye’nin siyasal ve ekonomik tarihi hakkında bilgiler aktardı. Panelin sonunda Başkan Sekmen ve bilim adamlarına plaket verildi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.