Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Zafer Bayramı’nda bir ilk daha!

17.08.2012 Cum, 4:53

Reklam

TSK’da Org. Özel’le başlayan ilklere bir yenisi daha ekleniyor. Genelkurmay başkanlarının eşleri ile birlikte ev sahipliğini yaptığı, orduevlerinde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonları bu yıldan itibaren Köşk’e taşınıyor. Ev sahibi ‘Başkomutan’ sıfatıyla Gül ve eşi olacak.

 

ANKARA – İlk kez bir Başbakan’ın eşi ile birlikte Genelkurmay Başkanı ve eşi ile iftar yemeği yediği Ankara’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bir ilk daha yaşanacak. Bugüne kadar Genelkurmay Başkanlarının ev sahipliğinde Ankara’daki orduevlerinde verilen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların da katıldığı 30 Ağustos resepsiyonu, bu kez Çankaya Köşkü’nde olacak. Resepsiyona “Başkomutan” Gül, eşi Hayrünissa Gül ile birlikte ev sahipliği yapacak. Genelkurmay Başkanı ile komutanlar da bu resepsiyona katılacak.

 

 

Mayında yürürlüğe giren, ulusal bayramlar ve anma günlerini düzenleyen yönetmelikle, Zafer Bayramı’nda bundan sonra tebriklerin Cumhurbaşkanı tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilmesi ve Genelkurmay Başkanı tarafından orduevinde verilen resepsiyonların da Cumhurbaşkanının ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’ne taşınması planlanmıştı.

 

 

Tebrikat da Köşk’te

Bu kapsamda ilk kez bu yıl 30 Ağustos resepsiyonu Çankaya Köşkü’nde olacak. Cumhurbaşkanı Gül’ün “Başkomutan” sıfatıyla ve eşi ile birlikte ev sahipliğini yapacağı resepsiyonla bu kutlamada da yeni bir sayfa açılmış olacak. Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile komuta kademesinin tamamının katılımı bekleniyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında tek değişiklik resepsiyonun adresinde olmayacak. Tebrikat adresi de bu yıl farklı olacak. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen törende Başkomutan sıfatıyla tebrikleri kabul etmişti. Bu da bir ilk olmuş, Gül, karargahta “Başkomutan” sıfatıyla tebrik kabul eden ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Bu yıl tebrikleri yine Cumhurbaşkanı kabul edecek ancak bu kabul karargahta değil, Çankaya Köşkü’nde olacak. Atatürk Kültür Merkezi alanındaki geçit resmi uygulamasında ise bir değişiklik olmayacak.

 

 

Geçen yıl olmamıştı

Gül’ün cumhurbaşkanı seçildiği ilk yıllarda, Çankaya Köşkü’nde verilen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu iki farklı şekilde düzenleniyordu. Eşsiz verilen ve öğlen düzenlenen resepsiyona, Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesi davet ediliyordu. Akşam, eşli verilen resepsiyona ise Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar ve iş adamları ile sivil toplum örgütleri ile gazeteciler çağrılıyordu. Bu düzenleme 2010 yılına kadar sürdü. Bu tarihte ise Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu teke indirildi, resepsiyon Gül çitfi tarafından akşam verildi. Ancak 2010’daki resepsiyona komuta kademesi katılmadı. Komutanlar, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’in Merkez Orduevi’nde düzenlediği Cumhuriyet Bayramı resepsiyona gittiler.

Geçen yıl ise hem 30 Ağustos hem de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonları çok sayıda verilen şehitler nedeniyle iptal edildi.

 

 

Yönetmelik değişti

Başbakan Erdoğan, geçen yıl Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’le kutlamalar konusunda görüşmüş, akabinde ikilinin üzerinde mutabakata vardığı şekilde ulusal bayramlar ve anma günleri tek yönetmelikte düzenlenmişti. Mayıs ayında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, Zafer Bayramı’nda bundan sonra tebriklerin Cumhurbaşkanı tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilmesi ve Genelkurmay Başkanı tarafından orduevlerinde verilen resepsiyonların da Cumhurbaşkanı’nın ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’ne taşınması öngörülmüştü.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.