Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > Zehirlendiği kesin kimin yaptığını bulun

03.11.2012 Cts, 16:12

Reklam

Türkiye, şüpheli ölümünden 19 yıl sonra mezarından çıkarılarak otopsi yapılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la ilgili raporu merakla beklerken, dün önemli bir iddia gündeme bomba gibi düştü.

 

Bugün Gazetesi, manşetten verdiği haberde Özal’ın vücudundan alınan numunelerde ‘zehirlenme bulgusu’ tespit edildiğini yazdı. Bunun üzerine bir açıklama yapan Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, “Çalışmalarımız sürüyor. Biten herhangi bir rapor yok. Ancak birtakım bulgularımız var. Rapor tamamlanır tamamlanmaz başsavcılığa göndereceğiz.” dedi. Özal’ın başbakanlığı döneminde Milli Eğitim bakanı olan Vehbi Dinçerler ise net konuştu. Son gelişmelerin ardından Özal’ın öldürüldüğünün kesinleştiğini söyleyen Dinçerler, “Bundan sonra önemli olan, failleri bulmak.” ifadesini kullandı. Özal’ın parmağından yaralanarak kurtulduğu 1988 yılındaki suikastla, ölümünün birbirinden bağımsız olmadığını söyledi.  Özal ailesinin de ellerinde ne varsa savcılığa teslim etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Semra Hanım ‘Saç telleri bende var.’ dedi ve vermedi. Artık onları vermesi lazım.”

 

 

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada önemli gelişmeler yaşanıyor. Soruşturma kapsamında Özal’ın naaşı, 2 Ekim 2012’de mezardan çıkarılmış ve Adli Tıp Kurumu’nda incelenmek üzere örnekler alınmıştı. Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, feth-i kabir işleminin yapıldığı günkü açıklamasında, incelemelerin en az 2 ay süreceğini söylemişti. Bugün Gazetesi, dün çok önemli bir iddiayı sayfalarına taşıdı. Gazete, sürmanşetten verdiği haberinde Turgut Özal’ın cenazesinde yapılan incelemede şok bulgulara ulaşıldığını ileri sürdü. ‘Zehirlemişler’ manşetiyle verilen haberde, Özal’ın vücudunda yüksek miktarda ‘striknin kreatin’ maddesinin tespit edildiğini aktardı. Etkili bir zehir olarak bilinen maddenin Özal’ın yemek ya da içeceklerine konulmuş olabileceği belirtildi.

 

 

Söz konusu haber ve iddialar Antalya’da Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin 34. Ulusal Kurultayı’na katılan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce’ye soruldu. İnce, cenazeyi 2 Ekim tarihinde Adli Tıp Kurumu’na getirdiklerini hatırlattı. Çalışmalara o tarihten itibaren devam ettiklerini, Kurban Bayramı sırasında da laboratuvardaki çalışmaların sürdüğünü söyledi. İnce, “2 Ekim’de bu sonuçların 2 aydan önce açıklanmayacağını aktarmıştım. Çalışmalarımız şu anda sürüyor. Biten herhangi bir rapor yok. Çıkan birtakım sonuçlar var, ama bu sonuçları hep birkaç defa çalışarak teyit haline getiriyoruz. Şu anda biten, yayınlanan bir rapor yok. Söylediğim sürede de raporumuzu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndereceğiz.’’ dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.