Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Zor şartlarda eğitim mücadelesi

19.11.2014 Çar, 14:34

Zor şartlarda eğitim mücadelesi

Reklam

Erzurum’un Köprüköy İlçesindeki Buğdaylı Köyü ilk ve ortaokulu öğrencileri, duvarları ve tavanı çatlak olan köy okulunda zor şartlar altında eğitim mücadelesi veriyor. 
Erzurum’a 69 kilometre uzaklıktaki bulunan eski adıyla Mindivan olan 800 nüfuslu Buğdaylı köyünün ilköğretim okulunda, öğrenciler zor şartlar altında okumaya çalışıyorlar. Dersliklerin yetersiz olduğu, sınıfların tavanlarında çatlakların oluştuğu, elektrik kesilince ısınma sisteminin devre dışı kaldığı, anasınıfı eğitiminin ancak öğretmen lojmanında verildiği köy okulunda eğitim mücadelesi veriliyor.
Erzurum’un Köprüköy İlçesine bağlı Buğdaylı Köyü ilk ve ortaokulunda eğitim zorlu koşullarda sağlanmaya çalışıyor. 8 dersliği 7 öğretmeni ve 164 öğrencisi bulunan köy okulunda dersliklerin yetersiz oluşu, sınıfların tavan ve duvarlarında çatlakların meydana gelmesi, kalorifer sisteminin elektrikler kesildiğinde devre dışı kalması öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiliyor.
Okulun teknik anlamda birçok olumsuzlukları içinde barındırdığını ifade eden Buğday Köyü okulunun öğretmenleri, bu sorunlara bir de özellikle kız öğrencilerin okula gönderilmeme sorununu ekliyorlar.
En büyük eksik jeneratör
Kış mevsiminin çok ağır geçtiği Erzurum’da Buğdaylı Köyü’nün okulunda son yıllara kadar ısınma soba ile yapılırken geçen yıl öğretmenlerin özel çabalarıyla bir kalorifer sistemi kurularak okul kalorifer ile ısıtılıyor. Ancak köyün elektrikleri kesildiği zaman devre dışı kalan kalorifer sistemi sonucunda üşüyen öğrenciler, bu sorunun çözülmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.