Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > 10 Ülkeden 30 Akademisyen ‘Uluslararası Hukuk Konferansı’nda Buluştu

23.11.2015 Pts, 11:48

10 Ülkeden 30 Akademisyen ‘Uluslararası Hukuk Konferansı’nda Buluştu

Reklam

Turgut Özal Üniversitesi, “Uluslararası Hukuk ve Devlet Politikaları” konulu konferansa ev sahipliği yaptı.

Kanada, ABD, Brezilya, İngiltere, İtalya, Polonya, Kolombiya, İspanya, Yunanistan ve Japonya gibi ülkelerden 30 akademisyenin katıldığı konferansta uluslararası ve ulus üstü hukukun ulus devletlerin yasal düzenleri ve politikaları üzerindeki etkileri incelendi. Turgut Özal Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Canadian Council on International Law, Association for Canadian Studies, Intercultural Dialogue Institute ve Centre for Global and Regional Studies (CEGRES) iş birliğiyle organize edilen konferansın açılış konuşmasını Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulkadir Şengün yaptı. Şengün konuşmasında, “Günümüzde devletler dünya ile entegre olma çabası içindedir. Bu kez ülkelerin karşısına kendi hukuk kuralları ve siyasi politikaları ile uluslararası hukuk düzenine uyum sorunsalı çıkmaktadır. Bugün burada ülkemizin ve dünyanın önde gelen hukukçu ve akademisyenleriyle bu konuyu mercek altına almak için bir araya geldik” dedi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sacit Adalı ise, günümüzün en önemli meselelerinden biri hukuk ve adalet ilkelerine dayalı küresel bir hukuk düzeni inşası olduğunu ve bu düzeni oluşturmak için devletlerin uluslararası hukuka ihtiyacı olduklarının altını çizdi.

Konferansın açılış paneli Mevlana Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Odyakmaz ve Kanada Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Jack Jedwab’ın sunumları ile devam etti.

DEVLETLERİN ULUSLARARASI HUKUKA YAKLAŞIMLARI

Toplam 7 panel şeklinde gerçekleştirilen konferansta ilk gün uluslararası ekonomi, yatırım hukuku ve ulusal politikaların oluşturulması, uluslararası hukuk ve ulusal mahkemeler, geçiş dönemi adaleti ve çatışma sonrası toplumlarda uluslararası hukukun önemi ile uluslararası hukuk ve iç hukuk teorik perspektifler açısından geniş bir şekilde değerlendirildi. Ottowa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Andre Braen, Kanada’da yargının bağımsızlığı konusunda önemli bir sunum gerçekleştirdi. Nicolas Copernicus Üniversitesi’nden Doç. Dr. Michal Balcerzak ise, Polonya perspektifinden uluslararası hukuk ve ulusal mahkemeleri değerlendiren bir konuşma yaptı. Kolombiya Başsavcısı Hukuk Baş müşaviri Prof. Sebastian Machado, kendisinin üye olduğu Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Özgürlük Ordusu (ELN) arasında kurulan Barış Komisyonu tecrübelerine dayanarak uluslararası hukukun insan haklarının ciddi ihlallerini onarmaya yönelik katkılarından bahsetti.

KİTLESEL İNSAN HAKLARI İHLALLERİ VE ULUSLARARASI TAZMİNATLAR

Konferansın ikinci gününde ise, uluslararası hukuk ve uluslararası insan hakları hukukunun dünyanın çeşitli devletlerinde yargı organları, devlet kurumları ve siyasetçiler tarafından ne ölçüde kabullenildiği ve uygulanmakta olduğu masaya yatırıldı. Soykırıma tabi tutulan birçok ulusal toplulukları ulusal ve uluslararası yargı mercilerinde başarı ile temsil etmiş hukukçu Calgary Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kathleen Elizabeth Mahoney, uluslararası hukukta tazminat konusunu anlattı. Kanada yerel halklarına karşı yıllarca soykırım politikası uygulayan Kanada hükümeti ve Bosna halkına karşı soykırım suçları işleyen Sırp hükümetine karşı yürütülen davalarda önemli rol alan Prof. Dr. Mahoney’in sunumu dinleyicilerin büyük ilgisini çekti. Napoli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fulvio Maria Palombino, uluslararası yargılamalara uyma, uluslararası hukukun üstünlüğü ve temel ulusal prensipler konusunda sunum yaptı. Türkiye-Uluslararası Hukuk Derneği Başkanı Doç. Dr. Cemalettin Karadaş ile Aksaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Arıcan ise uluslararası insan hakları hukukunda ağır ihlaller ve Türk Ceza Hukukunu değerlendirdi.

10 farklı ülkeden yaklaşık 30 akademisyenin yer aldığı panelde katılan başlıca ülkeler Türkiye, Kanada, ABD, Brezilya, İngiltere, İtalya, Polonya, Kolombiya, İspanya, Yunanistan ve Japonya oldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.