Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > 12 Mart kutlu olsun

11.03.2013 Pts, 23:56

12 Mart kutlu olsun

Reklam

 Sebahattin Öztürk (Vali)

 

“İlimiz, yukarıda da belirttiğim üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi derinliği olan bir vatan parçasıdır. Erzurum hiç şüphe yok ki Kurtuluş Savaşımızın, Cumhuriyet’e giden yolun en önemli kilometre taşlarında birisidir. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’ni burada gerçekleştirmiş, Kurtuluş’a ve Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 12 Mart 1918’de kurtarılan Erzurum’dan geçmiştir. Tarihten önemli dersler çıkaran Erzurum’umuz bugün de globalleşen dünyada hak ettiği yeri olma noktasında önemli adımlar atmıştır. Cumhuriyetin kurulmasından bu tarafa, ülkemiz ve Erzurum da önemli atılımlar gerçekleştirilmiş, İlimiz, çağdaş, dünyaya ayak uydurabilen, teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen bir kent hüviyeti kazanmıştır. Artık bir dünya kenti olan Erzurum yarınlara güvenle bakmaktadır. İnsanımız artık yakın tarihi ikiye ayırmakta ve UNIVERSIADE’den önce ve UNIVERSIADE’den sonra diye adlandırmaktadır. Bu olumlu iklimi insanımızın pozitif enerjisi ile harmanlayıp, şehrimizin gelişiminde harç yapabildiğimiz takdirde, işte o yukarıda belirttiğimiz güçlü Türkiye’yi ve gelişmiş Erzurum’u vücuda getiririz. Ancak o zaman kurtuluş yıllarındaki o kötü günlerin mazide kaldığını söyleyebiliriz. Dünyanın gözünün ülkemizde ve son yıllarda da ilimizde olduğunun bilinciyle hareket etmekteyiz. Bu günlerde ilimizi heryönüyle “Marka Şehir Erzurum” yapabilmek için hemen her kesim kafa yormakta, beyin fırtınası gerçekleştirmekte, ilimizin öncelikleri ve fırsat alanları masaya yatırılmaktadır. Umut ediyorum ki çok kısa sürede bu çalışmaların çıktılarını göreceğiz ve Anadolu’nun zirvesindeki Erzurum’u marka bir şehir haline getireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Erzurumluların bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor, bir daha bu günlere düşmemek için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmelerini diliyor, Allah’tan milletimize bu acı dolu günleri bir daha yaşatmamasını temenni ediyorum.”

 

 

 Cengiz Yavilioğlu (AK Parti Milletvekili)

 

“Birbirinden ayrı hadiseler gibi görünse de bu iki müstesna anma günü arasında derin mana irtibatları bulunmaktadır. Erzurum’u kanlı Ermeni mezaliminden kurtaran vatan aşkı ve İstiklal sevdası ile İstiklal Marşında ifadesini bulan İstiklal Mücadelesinin beslendiği memba aynıdır. Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklaline yönelik her türlü dâhili ve harici tehdit, asırlarca milletin imanlı direnişi ile bertaraf edilmiştir. Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi Hazretlerinin “Mevla’ya Emanet Olsun Erzurum” ifadesi ile manalaşan,bağrından Nene Hatunları,Kazım Karabekirleri, Muhammed Lütfi Efendi Hazretleri gibi Milli ve Manevi Mihmandarları çıkaran,Mehmet Akif ERSOY ’da kendini bulan ve Milli Mücadele ateşini yakan bir ruhla yazılan İstiklal Marşımızın Kabul Günü dolayısıyla Aziz Hemşerilerimin bu önemli günlerini kutlar,Milli Mücadelede Rahmet-i Rahmana kavuşmuş şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.”

 

 

Muhyettin Aksak (AK Parti Milletvekili) 

“Erzurum Selçuklular tarafından fethedildiği tarihten itibaren Anadolu’nun kapısı olarak düşmanlara geçit vermeyen bir kale görevi görmüştür. Kurtuluş Savaşı’na kadar olan dönemde zaman zaman işgallere maruz kalan Dadaşlar diyarı Erzurum, yiğit evlatlarının canlarını ortaya koyarak verdikleri mücadelelerle her seferinde düşmandan temizlenmiştir.

 

Kurtuluş Savaşı yıllarında ise Erzurum, bu mücadelelerin en acılarından birini vermek zorunda kalmıştır. Eli silah tutan erkekleri, cepheden cepheye koşan Dadaşlar diyarında geride yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştı. Erzurum’u işgal eden Rusların gözü önünde Ermeni çeteleri kadın, erkek demeden büyük bir katliam yapmaya başlamışlar.

 

Çok büyük kıyım ve katliamlara maruz kalan ve Birinci Dünya Savaşı’nın en dehşetli şekilde yaşandığı Erzurum, 2 yıllık esaretten sonra, 12 Mart 1918’de Kazım Karabekir Paşa’nın komutasındaki Birinci Kafkas Kolordusu ve kahraman Erzurum halkının mücadelesiyle yeniden bağımsızlığını elde etmiş ve burçlarına ay-yıldızlı bayrağı dikmiştir. Erzurum, kelle koltukta mücadelenin verildiği bir şehirdir. Öyle kolay kolay yok olacak, yapılan zulümleri, katliamları sineye çekecek bir şehir değildir. Burası, erkekleri 7 cephede savaşırken Nene Hatunların düşman karşısına çıkıp, göğsünü vatanına, milletine ve bayrağına siper ederek destan yazdığı dadaşlar diyarıdır”

 

Murat Kılıç (AK Parti İl Başkanı)

“Doğunun sınır taşı” olarak anılma şerefine erişen Erzurum, bu zorlu mücadele yıllarında üzerine düşeni fazlası ile yapmış, nice kahramanlıklar sergileyen askerimize, bugün artık ülke tarihimizde silinmez bir yere sahip olan “Nene Hatun” gibi efsaneleşmiş isimler de katılmış; Anadolu’nun sadece erinin değil, kadının da özgürlük ve vatan uğruna nasıl bir mücadele sergileyebileceğini de gözler önüne sermişlerdir. Dadaşlar Diyarı Erzurum, Millî Mücadelede üzerine düşeni yapmış, Dadaşlar sadece Erzurum’ un müdafaasında değil, Millî Mücadelenin her cephesinde kahramanca savaşmışlardır.
Zor şartlar ve ağır kayıplara rağmen Erzurum’u düşmanın işgalinden kurtarmak için canlarını, mallarını ve ailelerini feda eden kahraman askerlerimize, şehitlerimize ve gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyor, onları dualarımızda anıyoruz. İşte böyle zorlu şartlar altında tekrar hürriyetine kavuşturulan Erzurum’u daha da ilerilere götürmek, kalkınma zeminini oluşturmak ve bunu sürdürmek esas vazifelerimiz arasındadır.
İktidarımız ile her alanda daha da ileri noktalara gelmesi için sayısız yatırım ve çalışmanın yapıldığı Erzurum’un ve Erzurumlunun her hizmetin en iyisine layık olduğu kanaatindeyiz. Kış oyunlarına başarı ile ev sahipliği yapmış, bugün artık bir “Eğitim ve Sağlık ve Kış Turizmi” merkezi olma yönünde emin adımlarla ilerleyen Erzurum, kısa zamanda “Marka Şehirler” arasında yer alacaktır.
Tüm hemşerilerimin bu anlamlı gününü kutluyor, Cenab-ı Hakk’ tan bizlere bir daha böyle acılı ve zor günleri yaşatmamasını niyaz ediyorum.”

 

 

 

 Ahmet Küçükler (Büyükşehir Belediye Başkanı)

“Nene Hatun ve daha nice vatan evladının canlarını ortaya koyarak düşmana karşı giriştikleri vatan savunmasının adıdır. 12 Mart Zaferi, kahramanlığın ve vatan sevdasının adıdır. 12 Mart Zaferi, Nene Hatun’un ve daha nice analarımızın yavrularını bir kenara bırakıp, düşmanın üzerine yürüdüğü, Allah Allah nidalarıyla yükselen ses, iman dolu yürekleri ve çelik bilekleriyle Dadaşların, vatan toprağını düşman çizmeleri altında ezdirmeyeceklerini tüm dünyaya haykırışı olmuştur.Tarihi geçmişimiz hep kahramanlık örnekleriyle dolu. Geçmişimizle ve ecdadımızla ne kadar övünsek, azdır” diyen Başkan Küçükler, “u nedenle çocuklarımızı ve gençlerimizi, tarih bilincine sahip bireyler haline getirmeli, onların da, şanlı geçmişleriyle gurur duymaları ve tarihlerine sahip çıkmalarını sağlamalıyız. 12.Mart Zaferi’nin 95’inci yıldönümünde, toprakları şehit kanlarıyla sulanan Erzurum’lu olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 12 Mart Kurtuluş savaşında ’da vatan savunmasını yaparken şehit düşen kahraman askerlerimizi ve vatansever Erzurumluları rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum”

 

 

 

Orhan Bulutlar (Palandöken Belediye Başkanı)

” 1916 yılında başlayan ve 2 yıl boyunca devam eden işgal günlerinin, tarihin sayfalarına acı, kan ve gözyaşlarıyla yazıldı. 12 Mart milli bir duruş ve aynı zamanda mücadele azmine gösterilebilecek en güzel örneklerden birisidir. Ermeni zulmü altında inim inim inleyen yöre halkının, 12 Mart sabahı doğan güneşle birlikte aydınlık günlere yelken açtığı tarihtir. Esaretin gölgesinde yaşayan, zulmün ve mezalimin tüyler ürperten yüzünü gören Erzurumlu hemşerilerimiz, Kazım Karabekir Paşa’nın komutasındaki aslanların şehre girmesiyle birlikte ‘Allah Allah’ nidalarıyla yeniden cana gelmiştir. 12 Mart, bu nedenden dolayı bir şahlanış; mukaddes vatan toprağının gözünü kan bürümüş düşmanın elinden kurtarılış ve tüm dünyaya bu necip milletin kuvvetinin gösteriliş günüdür” ifadelerini kullandı. Başkan Bulutlar,” Şehrimizin düşman işgalin den kurtuluşunun 95’nci yıl dönümü nedeniyle vatan topraklarının düşman güçlerinden geri alınması sürecinde canlarını feda eden şüheda başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Mübarek beldemizin kurtuluş günü, hepimize kutlu olsun.”

 

 

 

 Ali Korkut (Yakutiye Belediye Başkanı)

 

“Ermenilerin bu acımasız işgal ve katliamına son vererek, milis kuvvetleriyle birlikte 12 Mart 1918’de Erzurum’u kurtarır. Şehir harabeye dönüşmüş, Nüfus ise 8.000’lere düşmüştür.Erzurum’umuzun kurtuluşu ve İstiklal Marşımızın kabulünü en içten duygularımla kutluyorum”

 

Erdal Güzel (ERVAK Başkanı)

“Erzurum; 16 Şubat 1916’da Ruslar tarafından işgale uğramış, bu karanlık günler 12 Mart 1918’de Kazım Karabekir Paşa komutasındaki şanlı ordumuzun şehri işgalcilerden kurtarması ile son bulmuştur” diyen ERVAK Başkanı Güzel, “Bu iki yıllık işgal sırasında Erzurum’un yaşadığı acı dolu, ıstıraplı ve karanlık günler yüce Türk milletinin hafızalarından silinmemiştir. Bu tabloyu 6 Mayıs1918’de Ahmet Refik Altınay: “Yangın yerindeyim, Türklerin bu tarihsel ve özverili beldesi sanki harabe. Sokaklar ve binalar, camiler ve medreseler büsbütün harap. Evler insan cesetleriyle dolu. Yanmış yıkılmış binaların enkazına ayaklarınızla dokunduğunuz zaman simsiyah kesilmiş, gülüyormuş gibi dişleri meydanda insan kafalarına, çocuk başlarına, kol ve bacaklarına, gövde ve ayak parçalarına rastlarsınız. Ne minarelerinden bir zamanlar Palandöken dağının karlı tepelerine akseden garip, hazin ezan sesleri işitiliyor; ne de sokaklarında vakur ve gururlu insanların, milliyetine sahip insanların kalabalığı görülüyor. Zarif binalar, görkemli hanlar, tarihi türbelerle süslü dört asırlık Osmanlı kahramanlığına sahip olan bu şehrin üzerinden, müthiş zalim bir kan ateş tufanı geçmiş, kısaca Erzurum’daki tablo Meydan-ı Kerbela’yı andırıyordu.” şeklinde ifade etmektedir. Bu kadar acıya ve çileye rağmen asil ruhlu dadaşlar yaralarını barış, kardeşlik ve sevgi gibi ulvi duygularla sarıp, dadaşlığın ruh ve disiplini içerisinde asla yeri olmayan öfke, kin ve intikam duygularına kapılmamışlardır”

 

Abdullah İkinci ( ÖĞDER Erzurum Şube Başkanı)

“Bu mücadelede vatanı, dini ve mukaddesatı için şehit düşen, fedakarlık yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ancak bu tarihi olaylardan dersler çıkarmazsak anmamız bir şey ifade etmez. Dün devletinin en zor zamanında cepheye oğlunu gönderen Fatmalar, kucağındaki çocuğuyla cepheye koşan Nene Hatunlar bölgenin büyük komutanı Kazım Karabekirler o gün görevlerini layıkıyla yapıp fedakarlıklarını gösterirken bu gün bizler ne yapmalıyız? Bizler hangi fedakarlıkları göstermeli ve neleri başarmalıyız.Neleri doğru yapıyor nerelerde yanlış yapıyoruz bu görmek ve düşünmek zorundayız. ÖĞDER olarak diyoruz ki milletimizin ihyası gençliğin eğitimi ve terbiyesi ile mümkündür. Dün gençlerimizi silahla şehit eden emperyalist devletler aracıları vasıtasıyla bu gün gençliğimizi maneviyatını bozarak, din ve namus ve vatan mefhumlarını zayıflatarak, ulvi ideallerden uzaklaştırarak imha etmeye çalışıyorlar. Bu sadece bizde değil tüm İslam dünyasında devam ettiriliyor. Bu konu ile ilgili Proje hazırlayıp yürüten Amerikan ve İngiliz Ting tank (düşünce) kuruluşları var.”

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.