Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > 13 Milyon Dolarlık Yatırım Hizmete Açıldı

24.11.2015 Sal, 16:24

13 Milyon Dolarlık Yatırım Hizmete Açıldı

Reklam

İnovatif arıtma tesisi unvanını Türkiye’de ilk defa elde eden Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, 52 bin 500 metreküp olan kapasitesini törenle 150 bin metreküpe çıkardı. Bursa Valisi ve Yeşil Çevre Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Münir Karaloğlu, Nilüfer Çayı’nın eskisi gibi temiz akacağını ve balık tutulabileceğini söyledi.

KOSAB, GÜSAB, Barakfakih Sanayi Bölgesi, Kestel Sanayi Bölgesi, Kestel ve Gürsu ilçe yerleşim alanları ve İsabey bölgesindeki Endüstriyel Sanayi tesislerinin bulunduğu bölgelere hizmet veren Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, arıtma kapasitesini 52 binden 150 bin metreküpe çıkarttı. 2006 yılından bugüne son teknoloji sistemlerle hizmet vermeye çalışan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, bugün ulaştığı noktada arıtmada kapasitesini üç katına çıkartarak, patentli ön arıtma ünitesi olan mikroflotasyon sistemi ve son çökeltme havuzlarındaki Lamella uygulaması ile Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdi. Kapasite arttırma töreninde konuşan Bursa Valisi ve Yeşil Çevre Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Münir Karaloğlu, “Bu arıtma tesisimizde sanayi kuruluşlarımızın yanı sıra bölgede yaşayan 150 bin insanımızın evsel atığı arıtacak. Yeni geliştirilen uzaktan algılamayla teknolojisiyle Çevre Şehircilik Bakanlığı bizi denetleyebilecek. Bunun yanında vatandaşlarımız da istediği zaman online takip edebilecek. Başlatmış olduğumuz denetim çalışmalarıyla artık Nilüfer Çayı’nda geçmişte olduğu gibi balık tutulabilecek. Bunun olması için herkes az kirletecek. Kirletmek zorundaysa da bunu arıtacak. Arıtmadan doğrudan doğa kimse kirlettiğini bırakmayacak. Artık kapasite sıkıntımız da yok. 50 bin metreküp kapasiteden günlük 150 bin metreküp kapasiteye çıkabilecek bir alt yapıyı oluşturduk. Şuanda 100 bin metreküpü arıtabiliyoruz” dedi.

“SANAYİCİMİZE SON UYARI”

Yeşil Çevre atık çamuru da kendi içinde bertaraf edeceğini ifade eden Karaloğlu, “Eskiden çamuru kurutup bir yerlerde depoluyorduk. Ama artık bunu da yaktığımız için yüzde 98 civarında bertaraf ediyoruz. Çok güçlü bir denetim ekibi kurduk. Fabrikalarımızı ziyaret ediyoruz. Sanayicimizin bazılarını kutluyoruz. Ama bazıları hala direniyor. Onlara da son uyarımız olsun. Artık bu şehrin çevre konusunda toleransı yok. Bu şehirde sanayi olacak. Üretim mutlaka olacak. Ama yeşil üretim olacak. Sanayicimiz üretirken çevremizi kirletmeyecek” diye konuştu.

“400 MİLYONLUK ARITMA YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bursa’nın bir yandan büyüdüğünü bir yandan da sorunların çözümü konusunda da hızla hareket ettiklerini ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Büyüyen ve üreten Bursa’da çevreye zarar vermeden kaliteli üretimler yapabilmek tek amacımızdır. Çevreyi zehirlemeden bu üretimleri gerçekleştirmektir. Bu kapsamda Bursa örnek bir şehir oluyor. Adımlarımızı sağlıklı kent olarak hızlı bir şekilde atmaya devam ediyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak 400 milyonluk arıtma tesisi yatırımı gerçekleştiriyoruz. Derelerimiz temiz aksın, Gemlik Körfezi temizlensin diye. İnşallah bir yıl sonra Gemlik Körfezi’de Akdeniz sahilleri gibi olacak. Marmara bölgesinin temiz olması için sadece Bursa’nın elini taşın altına koyması yetmiyor. Marmara bölgesini kirleten pis suyun yarısı Tuna Nehri’nden geliyor. 10 ülke ve 80 şehir ile ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Artık tuna da kirlenmeyecek. Marmara da temiz olacak” şeklinde konuştu.

Bu proje sadece kooperatifin değil tüm dinamiklerin sahiplendiği bir proje olduğunu ifade eden BTSO Başkanı ve Yeşil Çevre Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Burkay, “Bursa’nın gelişimini sürdürürken yaşanabilir bir kent olması içinde elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz kaynaklarımızı daha verimli kullanma adına enerji verimliliği merkezi gibi sistemlerin ne kadar değer olduğunun farkına varmaktır. Bundan sonraki en önemli projemiz ileri arıtma tesisini de hayata geçireceğiz” dedi.

Kurdele kesiminin ardından törene katılanlar, arıtma tesislerini gezdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.