Anasayfa > Siyaset, Slayt Haber > Erzurum farkı

05.11.2012 Pts, 10:15

Reklam

MHP’nin 10’uncu Olağan Kurultayı’nda, Devlet Bahçeli, en yakın rakibinin yaklaşık 300 oy önünde yeniden genel başkanlığa seçildi. Bahçeli, mevcut MYK’nın yarısından fazlasını değiştirdi.

 

Bahçeli MHP’nin en önemli karar organı olan Merkez Yönetim Kurulu’nun yüzde 51’ini değiştirdi. 37 isim yerini korurken 38 ismi liste dışı bıraktı. 2’si yedek olmak üzere 8 kadın MYK’ya girdi. Daha önce MYK’da 4 kadın bulunuyordu. Yönetimde Erzurum da ağırlığını hissettirdi, Parti yönetimine Haluk Pirimoğlu, Prof.Dr. Kamil Aydın ve Milletvekili Oktay Öztürk girerken, Talat Göğebakan Merkez Disiplin Kurulu‘na girmeyi başardı.

 

 

Kongrede, Genel Başkan seçiminin ardından MYK seçimi yapıldı. 908 geçerli oyun kullanıldığı oylamada en yüksek oyu 701 oyla Tuğrul Türkeş aldı. 75 kişilik MYK’nın yüzde 51’ini değiştiren Bahçeli, 38 ismin üzerini çizdi. Bahçeli’nin listede yer vermediği isimler arasında, eski Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile eski Adana Milletvekili emekli tuğgeneral Kürşat Atılgan da yer aldı. Bahçeli, yeni MYK’sında Alevi kökenli Timurcan Ulusoy’a yer vermedi. Bahçeli MYK’daki kadın sayısını ise 4’ten 6’e çıkardı. 2 kadın ise yedek olarak listede yerini aldı. Mevcut milletvekillerinden Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Necati Özensoy, Hayrettin Nuhoğlu gibi isimler MYK’ya girdi.

 

 

 

Yeni yönetim
MHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, Hamit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, Hamit Kocabey, SelçukCoşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa EraslanOsman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şekerci, Erdem Karakoç, Mehmet Müftüoğlu, Mehmet Ali Tanrıverdi, Hediye Akdere, Şenol Bal, Sema Doğan, Figen Tosuner, Muharrem Yıldız, Hasari Güler, Bulduk Özdemir, İbrahim Çiftçi, Erkan Bülent Haberal, Hüseyin Yıldız, İbrahim Karayiğit ve Halil Öztürk.

 

 

MDK da belirlendi
Merkez Disiplin Kurulu ise Fatin Özdemir, Talat Göğebakan, Öncül Kazancı, Yücel Bulut, Bahadır Akyüz, Hızır Ofluoğlu, Erdem Şenocak, Metehan Özkan, Adnan Serbes’ten oluştu.

 

 

Çiftçi de listede
12 Eylül döneminde savcı Doğan Öz’ün öldürülmesi davasında idamla yargılanan İbrahim Çiftçide Bahçeli’nin MYK’sında kendisine yer buldu.

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

akın yıldırım

Dostane geçen bir kurultay görüntüsü takdir edilir cinsten fakat MHP nin ve Bahçeli’nin akıbetini zaman ve Koray Aydın’ın yönlendireceği politika belirler. MHP meydan kitlelerinden şehirli kitle görüntüsüne bürünmüş gözüküyor ancak değişimci ve gelişimci grup yönetim ve karar kadrolarının dışında kalmış yenilikçiler kongre sürecinden sonra hangi cenahta yer alır o belirsiz. Bahçeli MYK’nın yarısından fazlasını değiştirmiş önemli olan gelenler gidenleri aratmasın, konumunu koruyanlar ise MHP’yi bugünlere taşıdılar. Bu mecrada 2023 vizyonuna katkıları tartışılar. Gelecek günler çok sancılı bir sürece gebe. Bekleyip göreceğiz

06.11.2012, 1:14
Hasan Solmaz

Bahçeli parti içi muhalefete ve tabandaki değişim rüzgârına rağmen liderlik koltuğunu korudu yerel genel seçimlerde çok zorlanacak gözüküyor. Geçmişte çeşitli suçlamalar dolayısıyla cezaevlerine girip çıkan pek çok isim Bahçeli’nin merkez karar listesinde yer aldı.Bu bir anlamda küstürülen dargın kır saçlı partililerin yuvaya dönüşü olarak algılanabilir aksine Koray Aydın grubu giderek gençleşiyor taban yenilik istiyor.Dengeler partiyi ya var edecek ya da yepyeni bir parti ortaya çıkacak zamanlama hatası AKP ve CHP’nin işine yarar algısı yüksek.Bu da MHP’nin seçimler öncesi işinin mevcut şartlarda işini zora sokar.Hala annelerinin margarinini kullananlar kaybeder yahut birleşme olur.Selam Ve Dua Kalınız

06.11.2012, 19:14