Anasayfa > Yazar > “19 Mayıs Özelinde Gençlik”

19.05.2019 Paz, 22:52

Reklam

Sevgili Gençler,
Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı eminim tüm yurtta coşkuyla ve sevinçle kutlanıyor. Ben de istedim ki bugüne has 19 Mayıs özelinde gençlik üzerine yazımı kaleme alayım ve bu vesileyle şehrimiz özelinde tüm gençliğe küçük bir sesleniş yapalım bu vesileyle.
Kıymetli Genç Kardeşlerim,
Tarih, hem bir ibret vesikasıdır, hem de bir kuvvettir, güçtür. Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. Biz neydik sorusunun cevabı, aynı zamanda biz neyiz ve ne olabiliriz sorusunun da cevabına ışık tutar, bunu bu şekilde değerlendirmeye mecburuz. Çünkü insan tarihinde sadece geçmişini, yani ne olduğunu değil, aynı zamanda istikbalini de, geleceğini de arar. Dolayısıyla, bir milletin kendi gücünün, benliğinin farkına varması, yani özgürleşmesi ancak tarihinin farkına varmasıyla mümkündür. Unutmayın, nereden geldiklerini bilmeyenler nereye gideceklerini de bilemezler. Kendi tarihine yabancılaşanlar rüzgârın önündeki bir yaprak misali savrulmaktan kurtulamazlar. Hangi tarihi zemine ayak bastığını fark etmeyenler, haddi reddi miras edenler kendi geleceklerini de, ülkenin geleceğini tehlikeye atarlar.
Gençler, şunu unutmayın: Dilimizden kopartıldık. Bin yıllık bir birikimi kenara attık. Biz şu anda bin yıllık tarihimizi bilmiyoruz, okuyamıyoruz, onunla ilişkiyi, ilgiyi, irtibatı kuramıyoruz. İşte şimdi biliyorsunuz devletimizin birçok kurumu ve STK’lar yeni adımlar atarak Osmanlıcanın öğrenilmesi konusunu gündeme alıp ağırlık vermeye başladılar. Bununla derdimiz, yeniden tarihimizi keşfedelim, tarihimizi öğrenelim ve bununla geleceğimizin temellerini çok daha farklı, çok daha güçlü bir şekilde inşa edelim, ihya edelim. Bu çalışmalar ben inanıyorum ki gençliğimizin farkındalığını artırmada ciddi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Hayırlar getirmesi dileğiyle…
Ben bu duygularla sözlerime son verirken, gençliğimize umut, huzur ve barış dolu bir gelecek temenni ediyorum. Samsun’a çıkışının 100. Yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyor, tüm genç kardeşlerimin bayramını kutluyor, hepinize sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Muhammed İkbal YAZICI
Erzurum Büyükşehir Belediyesi
Gençlik Meclisi Genel Sekreteri

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.