Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye, Yaşam > 20 bin bekçi alınacak

13.03.2013 Çar, 7:55

20 bin bekçi alınacak

Reklam

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet si alınacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçilerin maaşı bin 500 liradan başlayacak.

 

Emniyet Teşkilatı’nda ‘ abi’ dönemi başlıyor. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine taze kan aşılanacak.

 

 


Bugün gazetesinden Kamil Elibol’ün haberine göre; bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçlamücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak.

 

 

ÖZEL YETENEK SINAVI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

 

 

POLİS OLABİLECEKLER

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacaksınav ilepolis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

 

İşte görevleri

* Bir kimsenin can,mal, ırzına yapılansaldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. 

* Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

* Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

adem algur

baş vurular ne zaman yaş sınırı kaç?

16.03.2013, 21:13
    admin

    adem bey, sorularınızı kapsayan açıklama yapılmadı. olayı takip ediyoruz. dataylı açıklama yapıldığında sizleri bilgilendireceğiz…

    selamlar. erzurumflaş

    17.03.2013, 0:01