Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > 2015’in Son Sürü Yöneticisi Kursu

05.12.2015 Cts, 12:49

2015’in Son Sürü Yöneticisi Kursu

Reklam

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün; İş-Kur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği kursların son ayağı olan yılın son ’Sürü Yöneticisi Kursu’ başladı.

Küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projesi kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2015 yılında planlanan 10 kursun sonuncusu merkez ilçede 18 kursiyerin katılımıyla başladı.

Sertifikalı sürü yöneticisi kurslarını çok önemsediklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, “Bu kurslardan iki beklentimiz var. Birincisi bu işi iyi bilerek yapmanız, ikincisi ise tarım ve hayvancılıkta maddi anlamda sağlayabileceğimiz katkıyı arttırarak, mevcut hayvan sayınızın çoğalmasına vesile olmak. Bakanlığımız 300 anaç koyun bulunduran sertifikalı sürü sahibine veya sertifikalı çobanı olan işletmeye yıllık 5 bin TL destek veriyor. Sizlere daha çok para kazandırmak tek derdimiz. Sizler yeter ki iyi bir şeyler yapmak için adım atın, devletimiz çiftçiye, tarım ve hayvancılık konusunda yapılacak her türlü yatırıma destek veriyor” dedi.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamında, 2014 yılında 6 kursta 111 kursiyer, 2015 yılında 7 kursta 152 kursiyer olmak üzere il genelinde açılan 13 kursta 263 kursiyere eğitim verdi.

Halen Kütahya Merkez, Tavşanlı ve Simav’da devam eden kursların bitimiyle sertifikalı çoban sayısının 320yi bulacağı tahmin ediliyor. Uygulamaya 2016 yılında planlanan 11 kursla devam edileceği belirtilerek, 275 kursiyerin katılımının hedeflendiği ifade edildi.(EFE)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.