Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Ekmekte büyük israf

17.01.2013 Per, 5:57

Ekmekte büyük israf

Reklam

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, ‘Günlük ekmek israfıyla yılda 60 hastane 120 okul yapılabilir’ dedi…

 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu BaşkanıHalil İbrahim Balcı, Türkiye’de ekmekisrafının önlenmesine yönelik olarak başlatılacak kampanyaya ilişkin, ”Bu kampanyanın amacı israfı önlemek, çocuklarımıza okul çağındaekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israfedilmemesi gerektiğini ifade etmek” dedi.

 

Balcı,  yaptığı açıklamada, Türkiyede, 300 gram üzerinden 82 milyon ekmek üretildiğini, 77 milyon 340 bin ekmeğin tüketilirken kalan yaklaşık 5 milyon adet ekmeğin ise israf edildiğini söyledi.

 

Balcı, 250 gramlık ekmek baz alındığında ise 98 milyon 400 milyon ekmek üretildiğini, 92 milyon 800 bin ekmeğin tüketildiğini kalan yaklaşık 6 milyon ekmeğinisraf edildiğin aktardı.

 

Günlük israfın korkunç rakamlara ulaştığını anlatan Balcı, şöyle konuştu:

”Bu israfı azaltmak adına gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Ofisi gerekse Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak bugüne kadar israfın önlenmesi yönünde çeşitli kampanyalar yaptık. Bu yıl ki kampanya daha geniş kapsamda olacak. Yıl içesinde herkesime ulaşmayı hedefliyor bu kampanya. Bu kampanyayı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da başlatacak olması bizi ayrıca memnun etmiştir. Kampanyanın amacı israfı önlemek yetişecek olan çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israfedilmemesi gerektiğini ifade etmek. Toplumun dikkatini çekmek. Bu israfın daha da yükselmesini önleyip, aşağıya çekilmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda bu çalışma yapılıyor.”
”Günlük yapılan ekmek israfıyla yılda 60 hastane 120 tane okul yapılabilirsiniz” diyen Balcı, fırıncıları satacakları kadar ekmek üretmeleri konusunda uyardıklarını kaydetti.

 

Balcı, gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapacaklarını belirterek, ”Yani esnaf satabileceği kadar üretecek. Satmak düşüncesiyle ürettiği ve satamadığı ekmekte israf olmuş oluyor. Geçmişte yaptığımız toplantılarda hocalarımız fırınlardaki ekmek israfının boyutu konusunda fırıncıların yapmaları gerekenleri anlattı. Satabilecekleri kadar ekmek üretmeleri gerektiği anlatıldı. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi de yapmamız lazım. Bir fırının ortalama üretmesi gerektiği kadar ekmeği üretip onu rahatlıkla satması gerekir” diye konuştu.

 

”Bir günlük ekmek bayat ekmek değildir”

Balcı, bakanlığın son düzenlemeyle 300 gram ekmeğin gramını 250 grama çekmesiyle israfa olumlu katkı sağladığına dikkati çekti.

Vatandaşın tüketebileceği kadar ekmek alması konusunda uyarılarda bulunan Balcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

”Vatandaşlarda tüketebilecekleri kadar ekmek alsınlar. Ekmeği israf etmesinler. Ekmek nimettir. ‘Bir ekmekfazla alayım ne olur ne olmaz akşam misafir gelebilir’ düşüncesiyle hareket etmemeliyiz. Aldığı ekmek fazla geliyorsa onu kesinlikle değerlendirecek, israf etmeyecek. Bir günlük ekmek kesinlikle bayat ekmekdeğildir. Bir gün önce aldığımız ekmek fazla geliyorsa onu bir gün sonra çok rahat bir şekilde her türlü tüketebiliriz. Bakanlığımız kampanyayı Sayın Başbakanımızın da katılımıyla Perşembe günü başlatmış olacak, yıl boyunca devam edeceğini düşünüyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.