Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > 24 Kasım Öğretmenler Günü

24.11.2015 Sal, 13:25

24 Kasım Öğretmenler Günü

Reklam

Van’da düzenlenen programla 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı.

Sabah saatlerinde valilik bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Selahaddini Eyyubi Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda devam etti. Buradaki etkinliğe Van Vali Vekili Mehmet Parlak, İpekyolu Kaymakamı Sabri Uzun, Edremit Kaymakamı Duran Eryılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettim Kırekin, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ilçe milli eğitim müdürleri, bazı kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Aday öğretmenin ve emekli öğretmenin açılış konuşmasının ardından öğretmenler arası düzenlenen yarışmalarda en güzel şiir ve anı olarak seçilen şiir ve anı dinlendi.

Daha sonra kürsüye çıkan Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, öğretmenliğin önemine değindi. Kırekin, “Öğretmenler geleceğimizi emanet ettiğimiz, her şartta ve her koşulda insan yetiştirmeyi amaç edinen, hiçbir zorluktan kaçınmayan, gerekirse bu yolda canını ortaya koyan, bilimin ve aydınlık düşüncenin mimarlarıdır. Öğretmenlerimiz her şeyin en iyisini, en güzelini hak etmektedirler. Bugünün yöneticileri olarak ne yaparsak yapalım sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfusu işleyecek cevherleri bulup ortaya çıkaracak ve ülke hizmetine sunacak kişiler öğretmenlerdir. Çünkü bu milletin çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracak tek bir meslek vardır o da öğretmenliktir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ‘milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun millet henüz millet adına anmak kabiliyetini kazanamamıştır’ sözüyle de öğretmenlerimizin Türkiye’nin çağdaşlaşmasındaki önemini açıkça ortaya koymaktadır. Her çocuk, yetişen her nesil, öğretmenlerimizin sevgi ve irfan yüklü kollarından olgunlaşmakta, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz, aslında insanı düzelten en kutsal desteklerin başında gelir. Öğretmenlerimiz insanı düzelten bir mimardır. Öğretmenlerimizin en büyük görevi budur. Bugün dünyada kanların akıtıldığı, huzurun ve savaşın revaçta olduğu bir dönemde aslında dünyayı yönetecek olan öğretmenler olursa bunların hiçbiri olmaz. Bu vesileyle ben bütün meslektaşlarımın Öğretmenler Günü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize rahmetle anıyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Öğretmenler Günü münasebetiyle yapılan değişik yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Yeni atanmış öğretmenlerin yemin etmelerinin ardından Bostaniçi Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan oratoryo gösterisinden sonra program sona erdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.