Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > 3. havalimanının kazananı Cengiz-Kolin-Limak-MAPA- Kalyon OGG

03.05.2013 Cum, 21:48

3. havalimanının kazananı Cengiz-Kolin-Limak-MAPA- Kalyon OGG

Reklam

Limak-Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu İstanbul’un 3. Havalimanı için KDV dahil 26,139 milyar Euro ödeyecek.

 

İstanbul’a 3. Havalimanı’nın yapımı ve 25 yıllığına işletilmesi ihalesini Limak-Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu aldı. Ortaklar,  25 yılın toplamı için devlete  26,139 milyar Euro kira bedeli ödeyecek.  Ulaştırma Bakanı  Binali Yıldırım, ihalede oluşan rakamdan memnuniyetini ifade ederken, “Bütçeden 10 yıl boyunca limanlar, bölünmüş yollar, tren yolları için aldığımız parayı ödemiş olduk, üstüne de havalimanı verdik” diye konuştu.

 

 

 

 5 KAT FARK ŞAŞIRTTI

Daha önce 17 firmanın şartname aldığı ihaleye, 4 şirket katıldı. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda sabah saatlerinde başlayan ihale sürecinin açık artırma bölümü öğleden sonra basına açık olarak gerçekleştirildi.  İhalede en büyük sürpriz,  teknik zarflar açıldığında yaşandı. En yüksek ve en düşük teklif arasında 5 kat fark olduğu ortaya çıktı. Buna göre şirketlerin 25 yıllık kira bedeli için ilk teklifleri şöyle sıralandı: Makyol  4 milyar Euro, TAV  9 milyar Euro; Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu 12 milyar 682 Euro; KDV ve IC-Fraport ortaklığı  20 milyar Euro olarak sıralandı. Şirketler bu fiyatlara yüzde 18 KDV’yi de ilave edecekler.

 

 

 

DHMİ Genel Müdür Yardımcısı ve ihale komisyonu Başkanı Funda Ocak’ın yönettiği ihalede 4 milyar Euro ile en düşük teklifi veren  Makyol açık artırma başlamadan ihaleden çekildi.

 

 

 

BİR SAATTE İKİ KAT ARTIŞ

Açık artırma 22 milyar 50 milyon Euro’dan başladı. İhalede ilk mola 30. turda  21,50 milyar Euro’luk rakamın ardından  TAV tarafından alındı. TAV  78.turda ikinci molanın ardından 22,110 milyar Euro’da çekildi.  Kalan iki ortaklık arasında  98. tura kadar süren açık artırma  22 milyar 152 milyon euroluk teklifle son buldu.

 

 

YILLIK KİRA BEDELİ  1, 45 MİLYAR EURO

İhaleyi kazanan  Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu,  22,152 milyon Euro’yu 25 eşit taksitte ödeyecek. Yıllık kira bedeli yüzde 18’lik KDV bedeli dahil 1 milyar 45 milyon Euro olacak. Ortaklık adına konuşan

Limak Başkanı Nihat Özdemir,  rekor sayılabilecek bir kirayla ihaleyi kazandıklarını belirterek, “2018’in sonlarına doğru, üçüncü havalimanını bitirerek, hizmete açacağız.  Bu proje için 10, 247 milyar Euroluk yatırım yapacağız. Finansman modeli için şartnamedeyüzde 20 özkaynak şartı var. Herhangi bir şekilde finansmanı da halledeceğiz. Bu ihaleye girerken, bu girişim gurubumuz finansman modellerinin kaynaklarını halledip geldik, zorluk çekeceğimize inanmıyoruz. Hem içeriden hem dışarıdan hem içeriden  en ucuz finansmanı alacağız” dedi.

 

 

12, 6 MİLYAR İHALE TAKTİĞİ

Özdemir, ihale ilk olarak  12 milyar 680 milyon Euroluk tekliflerinin hatırlatılması üzerine, “Bir ihale taktiğidir” dedi,, en geç bir yıl içinde kazmayı vurmayı hedeflediklerini vurguladı.

Grup, 12,6 milyarla başladığı ihalede 3 milyar 987 milyon Euroluk KDV dahil 26 milyar 139 milyon Euro ödeyecek.

 

 

 

HAVAALANI’NA AİT BİLGİLER…

Karadeniz’e kıyısı olan Yeniköy, Akpınar köyleri arasında 90 kilometrelik bir alanda inşa edilecek. Bittiğinde,  76,5 milyon kilometreye yayılmış olacak.

Proje 4 etap halinde yapılacak, ilk etap 2018 de bitecek.

4 adet ana terminal binası

6 uçak pisti

1,4 milyon metrekarelik kapalı alan

150 milyon yolcu

1 hava kontrol kulesi

Yıllık 90 milyon yolcu kapasitesi  olacak

 

 

 

“10 YILDA ALDIĞIMIZ PARAYI GERİ VERDİK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugüne kadar devlet bütçesinden yatırımlar için aldıkları parayı bu ihalede oluşan bedelle devlete geri ödediklerini belirterek, “Bir de üstüne havalimanı verdik’ “Bugün iki tane büyük olay var Türkiye’de. Bir tanesi üçüncü havalimanı, ikincisi ikinci nükleer santral. Nükleer santralinde bedeli 15 milyar euro. Bizim ki 22 milyar 152 milyon euro artı yapım, 32 milyar euro. 15 milyar euro’yu nükleere vereceğiz. Nükleere de böyle bir desteğimiz olsun. Geriye kalan 17’sini de bakanlığımın ülkemizin ihtiyacı olan diğer işlerde kullanacağız. Fena bir alışveriş olmamış gördüğünüz gibi” dedi.

 

 

 

Yıldırım şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu yılın değil Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi, kamu –özel sektör ortaklığı projesi bu aileyle gerçekleşmiş oluyor.  Oluşan fiyat  22,152 milyar Euro artı KDV, bu da  75 milyar TL ediyor.  1,5 milyon metrekare terminaliyle 80 milyon metrekarelik alanda büyük bir havalimanı kuruluyor. On yıldır devlet bütçesinden bölünmüş yollar, hızlı trenler, limanlar için aldığımız kamu kaynağını yeni İstanbul havalimanı ile tekrar geri ödemiş olduk. Üste de dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olduk. “

 

 

 

İHALE SÜRECİNDEN NOTLAR

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü şartname başına 100 bin TL ödeyen 17 firmadan 1 milyon 700 bin lira gelir elde etti.

İhale için şartname satın alan ancak teklif vermeyen firmalar:;
İhalede şartname satın alan firmalar şöyle:
-Enka İnşaat ve Sanayi AŞ,
-Hacıömer Sabancı Holding AŞ,
-TAV Havalimanları Holding AŞ,
-IC İçtaş İnşaat AŞ,
-MAPA İnşaat ve Ticaret AŞ,
-Park Holding AŞ,
-Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ,
-ERG İnşaat, Ticaret ve Sanayi AŞ,
-Makyol İnşaat, Sanayi, Turizm ve Ticaret AŞ,
-Doğuş Holding AŞ,
-Özaltın İnşaat, Ticaret ve Sanayi AŞ,
-Khazanah Nasional Berhad,
-Cengiz İnşaat Sanayi Ticaret AŞ,
-GMR Infrastructure LTD,
-Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ,
-Polimeks İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ,
-Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.