Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > 3 yıl içinde tüm kimlikler akıllanacak

13.12.2012 Per, 8:30

Reklam

Sahte kimlik sebebiyle 700 bin vatandaşın mahkemelik olduğunu tespit eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, akıllı kimlik projesine hız verdi. Bakan Nihat Ergün, üç yıl içinde tüm kimliklerin çipli hale geleceğini belirterek, “Kartlarla bankamatikten para da çekilebilecek. ” dedi.

 

Birçok kişinin sahte kimlik sebebiyle mahkemelik olması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Nihat Ergün, 2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa akıllı kimlik dağıtılacağını söyledi. Bolu’daki pilot uygulamanın başarıyla sonuçlandığını belirten Ergün, “3 yıl içerisinde de bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştırılacak. Yani, 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşlarımız yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar.’’ dedi. Bakan’ın verdiği bilgiye göre, akıllı kimlik kartları sadece bir nüfus kâğıdı gibi olmayacak. Çipli yeni kimlik kartları ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabilecek. NTV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ergün, çipli kimlik kartlarının nasıl kullanılacağına dair bilgiler de verdi.

 

 

Ergün, “İsterseniz bankamatikten para çekebileceksiniz, sağlık hizmeti almak istiyorsanız onunla alacaksınız. Stadyumdan geçiyorsunuz, girdiniz, kimlik kartı? Kim girdi stadyuma belli. Veya sağlık hizmeti alıyorsunuz bu belli. Bugün 700 binden fazla vatandaş sahte kimlik kartı ile işlem yapmak nedeniyle mahkemelik durumda. Birçok insan adına sahte kimlikle krediler alınmış durumda, birçok insan adına alışverişler yapılmış durumda. Birçok insan adına noterlerden belge düzenlenmiş durumda. Noter baktığı zaman bu kimlik kartı sahte mi, değil mi bunu bilmiyor ki… Ama şimdi noterler de bunun bir an evvel yürürlüğe girmesini istiyorlar. Çünkü sahte kimlik kartı diye bir mesele kalmayacak.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

kobilere destek artarak sürecek

Nihat Ergün, düşen faiz oranlarıyla birlikte vatandaşların alım gücüne destek verecek yeni adımlar düşünülebileceğini belirtti ve ekledi, “2013’te gerekirse daha kapsamlı bir uygulamayla, çok daha fazla KOBİ’yi hareketlendirebilecek yeni yatırım yapmaya, yeni işler yapmaya yöneltecek, onların birtakım maliyetlerini aşağıya çekecek destekler verebiliriz.’’ dedi.  2012 yılı için öngörülen büyüme hedeflerinin 2010 ve 2011 yılına göre daha mütevazı bir hedef olduğunu dile getiren Ergün, ekonominin gidişatının bu mütevazı hedef çerçevesinde seyrettiğini vurguladı. Ergün, 2012 hedefleri açısından yeni bir revizyonu gerektirecek bir durum olmadığını da dile getirdi. Ergün, 2013 yılında bir taraftan ihracatı artırmaya devam ederken, biraz da iç piyasayı canlandırmak gerektiğine işaret etti. Ergün, faiz oranlarının düştüğünü, kredi limitlerinin de belki bir miktar artması ya da KOBİ’lere yönelik yeni destek mekanizmaları harekete geçirildiğinde iç piyasanın bir miktar daha canlandırılmış olacağını kaydetti. Otomotiv soruşturması ile ilgili görüşleri sorulan Nihat Ergün, sahte imza kullanarak, sahte belgelerle ithalat yapıldığını söyledi. Ergün, “Burada savcılıklara intikal eden işler var. Tabii savcılık ne karar verecek ona da bakacağız. Sahte imza kullanarak, sahte belgeler düzenlenerek ithalat gerçekleştiriliyor, bunun tabii ki soruşturulması lazım. Kullanılmış araçlar sahte belgelerle sıfır araç gibi getiriliyor. Mesela biz bazı soruşturmalarda aracın torpidosunda 10 bin kilometrelik bakım kartına rastladık yani bunlar var.” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.