Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > 30 yıl boyunca kömür ücretsiz

12.10.2012 Cum, 6:37

30 yıl boyunca kömür ücretsiz

Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kurulması planlanan kömür santralleri ile ilgili lisansların alıp satıldığı bir ticareti ortadan kaldırmaya yönelik model geliştirdiklerini açıkladı. Yıldız, ” Gerçek yatırımcıya kömür santralleri için 30 yıl kömür vereceğiz. Para almayacağız. Gerçek yatırımcı değilse 6 ay sonra kömür geri alınacak. O nedenle bütün çantacıları, sektördeki bütün kalemlerden silmemiz lazım.” dedi.

 

Bakan Taner Yıldız, Kayseri’de Gas-Power tarafından düzenlenen 3. Türkiye Enerji Zirvesi’nin birinci özel oturumda soruları yanıtladı. Yıldız, burada yaptığı açıklamada, dünyada kömürden elektrik üretimi ile ilgili güç santrallerin halen önemli bir boyutta olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’deki yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:

 

“Türkiye şuana kadar tespit ettiği kömür rezervlerini özellikle taş kömür rezervlerini değerlendirmek azmi ve çabası içindedir. Tufanbeyli’de ve Soma’da yaptığımız ihaleler de yatırımcılarımızın buralara rağbet ettiğini gösteriyor. Yerli kömür bizim çıkarttığımız modelde özellikle yurtdışından gelen yatırımcılarımızın ifade ediyorum. Güven duyacakları ve her zaman destek bulacakları ortam oluşturuyoruz. Kömürü veriyoruz. Kaç yıllığına? Gerçek yatırımcı ise 30 yıllığına. Para alıyor muyuz? Kömür için hayır. Gerçek yatırımcı değilse 6 ay sonra o kömür bizim oluyor. Bütün çantacıları sektörün bütün kalemlerinden silmemiz lazım. Burası legal ticaretin dışında, lisanslarının alıp satıldığı bir ticaret değil. Lisansları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verir. Tekrar onun bir ticaret unsuru olmasına müsaade etmez. Gerçek üretici ne yapmalı. Yatırım sürecinde gerek uluslararası sermayeye yük olmayacak, gerekse yatırımcımızı yıpratmayacak şekilde ürettiği elektrikten pay vermesini sağlayan modeldir. O yüzden biz 2023 hedeflerine kadar Türkiye’de 17- 18 bin MW civarlarında bir kömür santrali olmasını amaçlıyoruz. Bu 25 milyar dolarlık yatırım. Siyasi ve sürdürülebilir istikrarı böyle bir yatırımı cezbetmeye elverişli ve yeterlidir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.