Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > 345 bin kişilik iş var, eleman yok!

30.11.2012 Cum, 8:02

Reklam

İŞKUR binlerce işverenin talebine rağmen eleman bulamadığı sektörleri açıkladı. Kurum’a göre Türkiye’de yüzde 8.8 işsizlik var ama 345 bin iş, 10 aydır eleman bekliyor. En çok satış elemanı, büro görevlisi ve muhasebeci aranıyor.

 

İşsizlikle mücadele kapsamında 2.5 milyonu geçen işsizlere istihdam yaratılmaya çalışılırken, iş piyasasında yaşanan çelişki şaşkınlık yaratıyor. Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün (TÜİK) son rakamlarına göre yüzde 8.8 olarak açıklanan işsizlik oranına rağmen, İŞKUR verilerine göre 10 aydır 345 bin iş, çalışacak birini bekliyor. İŞKUR rakamları, sadece Kasım ayında 37 bin iş teklifine rağmen işçi bulamadığını ortaya koyuyor. İŞKUR kaynakları bu çelişkili durumu şöyle anlatıyor: “İşgücü piyasasında arz ve talep yapısının uyumsuzluğundan dolayı işverenler tarafında İŞKUR’a verilen talepleri kapatamıyoruz. Yani açık işlere işe yerleştirme yapamıyoruz. 10 ayda en fazla Beden İşçisi, Satış Elemanı, Büro Görevlisi, Muhasebeci, Temizlik Görevlisi, Elektrik Teknisyeni/Teknikeri, Makineci (Dikiş-Tekstil) gibi mesleklerde işverenler tarafından talep edilen bu açık işlerin kapatılmasında zorluk çekiyoruz.” İŞKUR kaynakları özellikle Beden İşçisi, Temizlik Görevlisi, Büro Görevlisi, Satış Elemanı ve Güvenlik Görevlisi mesleklerinde çok fazla açık iş olduğu- nu belirtirken, bunun nedeniyle ilgili, “Bu mesleklerde talebin karşılana- maması, çalışma koşullarının zorluğu, ücret ve mobilitenin düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir” değerlendirmesini yaptı. Öte yandan diğer bazı mesleklerde de işverenin aradığı koşulları ise işçiler sağlayamıyor. İŞKUR yetkilileri, “Çağrı Merkezi Görevlisi, Bilgisayar Grafik Operatörü, CNC Torna Tezgahı Operatörü, Bilgisayar İşletmeni, Makine Mühendisi, Forklift Operatörü, Mobilyacı, Web Tasarımcısı, Kasap, Teknikeri/Teknisyeni, Reçmeci, Gıda Mühendisi mesleklerinde gelen taleplerin de karşılanmasında büyük güçlük çekiyoruz” diyor.

 

Tek çaresi mesleki eğitim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sorunun ancak mesleki eğitimle çözülebileceğini söylemişti. Bakan Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, “Şanlıurfa’da 1200 kişiyi istihdam edecek iş var. Son 10 ayda 345 bin işi, İŞKUR olarak karşılayamadık. Mesleki eğitim son derece önemli, bunu ancak o şekilde karşılayabiliriz. bunu karşılamak için İŞKUR bünyesinde projeler üretmeye çalışıyoruz’’ demişti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.