Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Artık bu lehva yok

26.04.2013 Cum, 23:31

Reklam

Emniyet Genel Müdürlüğü, levhanın neden kaldırıldığı ile ilgili açıklama yaptı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, karayollarında hız denetiminden geçilince trafik kazaları arttığı için seyyar radar ikaz levhası uygulamasına 11 Mart 2013 tarihli genelge ile son verildiğini bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, basın yayın organlarında “karayollarındaki radar uyarı levhası uygulamasına son verilmesine” ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı.

 

 

 

Karayollarında yapılacak hız limitleri ve denetleme usullerinin kanun ve yönetmeliklerle belirlendiğine işaret edilen açıklamada, daha önce yayımlanan genelge ve talimatlarla; hız denetimlerinin etkinliğini sağlamak, sürücülerin belirlenen hız sınırlarına uyması için “Bu yolda radarla hız kontrolü yapılmaktadır” yazılı seyyar ikaz levhası konulmasını trafik kuruluşlarından istendiği hatırlatıldı.

 

 

 

RADAR ARACI GEÇİLİNCE TRAFİK KAZALARI ARTIYOR

Ancak son yıllarda meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili yapılan analizlerde, hız ihlallerinin radar ikaz levhası ile radar aracının bulunduğu yer arasındaki yol kesiminde olmadığı, radar aracının geçilmesiyle birlikte hız ihlalinde bulunulduğu ve trafik kazalarının da bu bölgede meydana geldiğine dikkat çekildi.

 

 

 

Genel Müdürlük, söz konusu levhaların kullanılması ile ilgili herhangi bir kanun veya yönetmelik hükmü olmadığını ifade ederek, “Diğer ülkelerdeki uygulamalarda ise hız denetimlerinin yapıldığı karayollarında bu şekilde bir uyarı levhası kullanılmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle hız sınırını aşan sürücüler üzerinde, yakalanacağı algısını artırmak ve tüm karayolu güzergahlarında başta hız ihlali olmak üzere kurallara uyma alışkanlığını kazandırmak amacıyla seyyar radar ikaz levhası uygulamasına 11 Mart 2013 tarihli genelge ile sor verilmiştir.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.