Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > 4. Yargı Paketi Meclis’te kabul edildi

12.04.2013 Cum, 6:37

Reklam

Meclis Genel Kurulu’nda, 4. Yargı Paketi olarak bilinen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

 

TERÖRÜ ÖVENE 5 YILA KADARA HAPİS

Terör örgütünün;  yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında arttırılacak. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beşbin güne kadar para cezasına mahkum olacak.

 

 

 

YÜZÜ KAPATMAYA CEZA

Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerin gizlenmesi amacıyla yüzün kapatılması aynı cezaya çarptırılacak. Terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğunu belli edecek şekilde; örgüte ait amblem, resim veya işaretlerin asılması ya da taşınması,  slogan atılması, ses cihazları ile yayın yapılması,  terör örgütüne ait amblem, resim veya işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformanın giyilmesi de aynı cezaya çarptırılacak.

 

 

 

ÜYE OLMAYANLARA AYRICA CEZA YOK

Terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüt adına terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayınlamak suçunu, terörün propagandası suçunu ve kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma suçunu işleyenler hakkında ayrıca terör örgütüne üyelikten dolayı ceza verilmeyecek.

 

 

İşkence suçlarında zamanaşımı uygulanmayacak.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRANA 7 YILA KADAR HAPİS

Kamu kurum veya kuruluşları adına yapılan mal veya hizmet alım veya satımlarına ya da kiralamalara ilişkin ihaleler ile yapım ihalelerine fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

İhaleye fesat karıştırma suçunun; cebir veya tehdit kullanmak suretiyle işlenmesi halinde, temel cezanın alt sınırı beş yıldan az olamayacak. Ancak, kasten yaralama veya tehdit suçunun daha ağır cezayı gerektiren nitelikli hallerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca bu suçlar dolayısıyla cezaya hükmolunacak.

 

 

KOŞULLU SALIVERİLME GERİ ALINMAYACAK

7 Kasım 1982 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suç dolayısıyla, hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olan kişi hakkında, ceza uygulanırken koşullu salıverilirdiğinde, deneme sürecinde yeni suç işlerse koşullu salıverilme kararı geri alınamayacak.

İşlenmesi sonucunda ilgili kamu kurum veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmemişse, fail hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.

Askerlikten kaçırmaya ve yapmaktan vazgeçirmeye çalışanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.