Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Slayt Haber > 519 bin Türk, Taşnak çeteleri tarafından katledildi

25.04.2013 Per, 8:17

Reklam

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkilerini Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin, “1914-1919’da 519 bin Müslüman Türk, Taşnak çeteleri tarafından köylerinde katledilmiştir” dedi.

 

Kürkçüoğlu, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, soykırım iddialarını her 24 Nisan’da dünya gündemine taşıyan Ermenileri, “kamuoyunu aldatmaya çalışmakla” suçladı.

 

 

Sevk ve İskan Kanunu’nun Ermenilerin iddia ettiği gibi 24 Nisan 1915’de çıkarılmadığını ifade eden Kürkçüoğlu, “Bu tarihte Van’da çok büyük bir ayaklanma oldu. 1-15 Nisan 1915’de Van’da 10 bine yakın Müslüman, Ermeni çeteleri tarafından katledilmiştir. Osmanlı Hükümeti aldığı idari tedbirle 24 Nisan 1915’de Taşnak, Hınçak, Ramgavar gibi Ermeni cemiyetlerini kapatmış, yöneticilerini tutuklamıştır” diye konuştu.

Anadolu‘nun muhtelif yerlerinde Ermeni ayaklanmaları devam edince 7 ayrı cephede savaşan Osmanlı hükümetinin, sivil Müslüman halkın katlini önlemek için 27 Mayıs 1915’de Sevk ve İskan Kanunu’nu çıkarmak zorunda kaldığını belirten Kürkçüoğlu, “Türk milletinin tarihinde, kültüründe, devlet geleneğinde soykırım söz konusu değildir. Soykırımı bir insanlık ayıbı sayarız. Sevk ve İskan Kanunu’nda kesinlikle Ermeni kelimesi geçmemektedir. Devlete isyan eden çetelerden bahsediliyor. Ermeni, Rum, Ortadoks kelimeleri geçmemektedir” diye konuştu.

-“519 bin Müslüman Türk Taşnak çeteleri tarafından katledilmiştir”-

Atatürk Üniversitesi’nin Türk-Ermeni ilişkileri üzerine yürüttüğü çalışmalarda elde edilen belgeler ve bölgedeki kazılarda, asıl katliama Müslüman Türkler‘in uğradığının ortaya çıktığını anlatan Kürkçüoğlu, şunları kaydetti:

“1914-1919’da 519 bin Müslüman Türk, Taşnak çeteleri tarafından köylerinde katledilmiştir. Elimizdeki mevcut belgelere göre bu bölgede bir katliam yapılmıştır fakat bugün her şeyi bir kenara bırakıp, Ermenilerle iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada da ilk adımı atan hep biz olduk.

‘Futbol maçı bir dostluk maçına dönüşür ve iki ülke arasında iyi ilişkiler kurulur’ düşüncesiyle Cumhurbaşkanı Abdullah GülErmenistan‘a gitti. O gezi sonrası yine bir Taşnak olan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, hiç de dostça olmayan yaklaşımla ‘Biz Karabağ‘ı işgal ettik, gelecek nesil de Ağrı Dağı‘nı işgal etsin’ dedi.Ağrı Dağı 2 bin yıldır Türk bölgesidir.”

Kürkçüoğlu, 2005’de Ermeni ve Türk bilim adamlarının Avusturya‘nın başkentiViyana‘da bir araya geldiğini, karşılıklı belge sunduklarını anımsatarak, bir yıl sonra Ermenilerin masaya oturmaktan kaçtığını savundu.

Ermenistan hükümetinin soykırım iddialarından vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Kürkçüoğlu, “Türkiye, bölgenin güçlü, saygın bir devletidir. 24 Nisan’lar artık son bulsun. Kafkasya’da batısında Türkiye, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran, kuzeyinde Gürcistan ve Rusya olan Ermenistan, cep devlet konumundan kurtulmak için hem Türkiye hem de Azerbaycan ile iyi ilişki kurmalı” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.