Anasayfa > İz Bırakanlar > Cem Ersever

12.07.2012 Per, 2:06

Reklam

 

 

24 Ekim 1993’de Ankara’ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. 1 Kasım’da Ankara Çamlıdere’de sevgilisi Neval Boz’un, 2 Kasım’da Ankara Polatlı’da ise itirafçı yardımcısı Murat Demir’in ve 4 Kasım 1993’de Ankara Elmadağ’da kendisinin cesetleri jandarma tarafından bulundu.

 

Türkiye O’nu terörün yoğun yaşandığı dönemlerde tanıdı.

 

12 Eylül sonrasında Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacı ile istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) adı altında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı. Ersever, doğrudan Jandarma Genel Komutanı’na bağlı çalışacak olan JİTEM‘in başına geçti.

 

1950 yılında Erzurum’da doğan Ersever, 1969 yılında girdiği Harb Okulu’ndan 1972 yılında mezun oldu.

1976 yılında Silopi İlçe Jandarma Bölük Komutanı iken, ilçede Ülkü-Bir’in açılmasına tepki gösteren kalabalığın üzerine ateş açtırdığı gerekçesi ile mahkemeye verildi ve hakkında TBMM’de bir Araştırma Komisyonu kuruldu.

Ersever, 11 Aralık 1979’da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi.

 

20 Şubat 1980’de Trabzon’daki kaçakçılık olaylarının takibi ile görevlendirildi. Henüz Yüzbaşı rütbesindeydi. Burada kaçakçılar ile ortak çalışan bazıMİT görevlileri ile ters düştü.

 

Ersever ismi bu tarihten itibaren Güneydoğu’da çok sayıda faili meçhul cinayete karıştı.

 

Ersever, Aydınlık Gazetesi’nden Soner Yalçın‘a yaptığı açıklamalar ve “Yeşil” kod adıyla tanınanMahmut Yıldırım ve bazı faili meçhul cinayetler ile ilgili verdiği bilgilerle gündeme geldi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis‘in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993’de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti.

 

İstifa mektubunda “Güneydoğu’da yetkili organlar içerisin-de oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyut-larının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir” diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamu-oyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu.

Bu arada PKK ile psikolojik mücadele yöntemi olarak Ahmet Aydın takma adıyla, “Üçgendeki Tezgah” ve “Apo-PKK- Kürtler” isimli kitapları yazdı.

 

ErseverAydınlık Gazetesi’ne anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993’de Ankara’ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. 1 Kasım’da Ankara Çamlıdere’de sevgilisiNeval Boz‘un, 2 Kasım’da Ankara Polatlı’da ise itirafçı yardımcısı  Murat Demir’in ve 4 Kasım 1993’de Ankara Elmadağ’da kendisinin cesetleri jandarma tarafından bulundu. Aradan yıllar geçmesine rağmen, Ersever’in kim ya da kimler tarafından öldü-rüldüğü bulunamadı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.