Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > 72 Kerbela Şehidi İzmirde Yâd Edildi

27.10.2015 Sal, 8:24

72 Kerbela Şehidi İzmirde Yâd Edildi

Reklam

İzmir’in Konak ilçesinde, Muharrem ayı dolayısıyla Kültürpark içerisinde bulunan İsmet İnönü Sanat Merkezinde gerçekleştirilen “Sevdamız Ehlibeyt, Hüznümüz Kerbela” programında Kerbela şehitleri yâd edildi.

Programda okunan şiirler duygulandırırken, yapılan konuşmalar günün anlam ve önemini hatırlattı. Dede Seyit Derviş Tur’un okuduğu matem şiiri ile başlayan program, Semah Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Mehmet Güldiken’in konuşmasıyla devam etti. Güldiken, akıllarını, beyinlerini, inançlarını ortadan kaldırarak kardeşini şehit eden insanların ne noktada bulunduklarını bir kez daha teyit etmek ve tüm şehitleri başta İmam Hüseyin olmak üzere Kerbela’daki 72 canı bir kez daha sevgiyle hürmetle anmak için burada bulunduklarını söyledi. Güldiken, ehlibeytin kuşatıcı kaynaştırıcı manevi varlığının milletimizin ortak paydası olduğunun altını çizdi. Edebiyattan sanata birçok alanda kültürel varlığımıza ehlibeyt sevgisinin hayat, şekil ve vücut verdiğini anlatan Güldiken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu programda bunun güzel ve zengin örneklerini içermektedir. Muhammed Mustafa’nın torununun ve ehlibeyt mensubu olan beraberindekilerinin hunharca ve insanlık dışı şehit edilişleri bütün inananlar için büyük bir acı olmuş ve derinden tüm insanları etkilemiştir. Kardeşin kardeşe düştüğü insanlıktan çıktığı zaman ne yapabileceğini gördüğünüz bu hadisenin insanlık tarihinde bir kez daha yaşanmamasını diliyorum.”

“EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ZULÜM”

Güldiken’in konuşmasının ardından “Kerbela” adlı şiirini okuyan ortaokul öğrencisi Dilan Gül, salondakileri hüzünlendirdi. “Orada kılıçların, bedenlerin savaşından öte fikirsel bir savaş, iyi ve kötünün savaşı mazlumla zalimin savaşını temsil eder” diyen Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Engin Güldür, Kerbela’nın bin 335 yıl önce yaşanmış dünya tarihinde eşi ve benzeri olmayan bir zulüm olduğunu belirtti. Güldür, oradaki asıl savaşın karanlıkla aydınlığın savaşı olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ve orada biat etmek, dünya üzerinde mazlumların tarih boyunca ezilmelerine sebep olacaktı. Çünkü İmam Hüseyin kendisine Yezid’e biat et dediklerinde şunu söylüyordu; Yezid’e biat etmek Muhammed Mustafa’ya, dedeme ihanet etmek demektir. Ben bir kere zalim olmaktansa bin kere mazlum olmayı seçiyorum diyerek şehadet şerbetini içiyordu.”

Birkaç hafta önce 10 Ekim’de Ankara’da 100’ün üzerindeki canın ölmesine sebep olan Kerbela’yı da yaşattıklarını belirten Güldür, günümüzde de Kerbelaların yaşandığını söyledi. Güldür, iki sene öncesinde Gezi olaylarında gencecik fidanlarımızı alırken de bizlere yaşattılar Kerbela’yı. Suruç’ta Rojava’ya tek suçları çocuklara oyuncak götürmek olan 33 gencimizi de bizden kopardılar. Biz Aleviler açısından Kerbela hiç bitmedi. Çorum’da, Sivas’ta Maraş’ta, Elbistan’da, Malatya’da, Kırıkhan’da, Dersim’de, tarihin her sayfasında bize bir Kerbela yaşatıp bizi sadece ve sadece İmam Hüseyin’in talipleri olduğumuz için her daim katliamı bize reva gördüler. Ve biz dersini Kerbela’dan almış olanlar bu topraklarda Hacı Bektaşı Veli’nin ruhunda, Yunus Emre’nin ruhunda, Pir Sultan’ın ruhunda, Seyit Rıza’nın ruhunda, Ali İsmail Korkmaz’ın ruhunda, Ethem Sarısülük’ün ruhunda ve bu topraklarda belki yarınlarda daha yeni yeni bu saydığımız İmam Hüseyin ruhlarıyla yeniden o zalimlerin karşısına dikilmeyi kendimize ödev biliriz. Bizim için insanlık adına, barış adına, mazlumiyet adına ölmek bir şeref, bir mazlumu katletmek şerefsizliktir. Biz, tarihin her sayfasında Pir İmam Hüseyin’e yakışır şekilde durduk, onlarda Yezid’e yakışır şekilde durdu. Onlar bugün Yezid’lik yapıyorlarsa karşılarında İmam Hüseyin olarak durmak bizim boynumuzun borcudur.”

“KATLİAMI KİM YAPARSA YAPSIN KINARIZ”

Alevi Bektaşi Federasyonu Dönem Başkanı Selahattin Özel ise yaptığı konuşmada katliamı yapanın dini, ırkı, cinsi rengi, mezhebi kimden olursa olsun nereden gelirse gelsin yapılanın da yapanın da hiç fark etmeksizin katliamların lanetlenmesi gerektiğini vurguladı. “Aşk olsun size ki bugün de mazlumdan yana tavır koydunuz ve bugün Kerbela’yı anma gününde bizi yalnız bırakmadınız” diyen Özel, hamile kadınların karnındaki çocuklar süngüyle deşilirken gıkını çıkarmayan insanların bu ülkede var olduğunu söyledi. Çorum’da katledilen canlara sesini çıkarmayan insanların olduğunu anlatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sivas’ta katliama sessiz kalan insanlar var bu ülkede. Vicdanı olmayanın insanlığı olmaz. Bu ülkede bizi dernekleşerek inancımızı sürdürmeye muhtaç edenler utansın. Bu Aleviler’in eksikliği değil, bu bizi yok sayan binlerce yıldır, o lanet olası geleneğin sonucunda bu noktalara geldik. Hiç umurumuzda değil, biz insan cemalini gördüğümüz her yerde ibadet ederiz. Bizim için kutsal olan Cemevi değildir, oraya gelen insandır, mabet kutsal değildir.”

Konuşmaların ardından 3 bin mektup isimli tiyatro oyunu sergilendi. Program oyunun ardından sona erdi.

Semah Alevi-Bektaşi Derneği tarafından gerçekleştirilen programa CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Tuncay Özkan ile Bedri Serter, Dr. Ülkümen Rodoplu, Erdal Aksünger başta olmak üzere çok sayıda dernek, sivil toplum örgütleri yetkilisi ve davetliler katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.