Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Adı bayram ,kendi savaş

01.05.2013 Çar, 22:34

Adı bayram ,kendi savaş

Reklam

İşçinin, emekçinin anıldığı özel bir günün içindeydik. Bizim ve kendileri için ter döken işçiler, emekçiler göstermelik de olsa hatırlanmakta, devletin de yıllar sonra desteği ile bir günlük izinle ödüllendirilmekte.

 

Kimi işçilerimiz meydanlarda davul zurna eşliğinde halaylar çekip, türküler söylemekte, kimisi çoluk çocuğu ile kendi halinde bir piknikte, kimi de fırsattan istifade uzun uzadıya dinlenmekte.

 

 

Düşününce her şey güllük gülistanlık değil mi?

Deniz varsa etrafta deniz yoksa yeşillik, güneş her bir zerrelerini sıkıca işgal etmekte.

Tablo ne güzel diyorsunuz ama gerçek bambaşka.

 

 

 

Bir tarafa bakıyorsunuz 18-20 yaşında –muhtemelen – baba parasıyla geçinen gençler yüzlerine maske takmış milletin bizzat malı olan kaldırımları sökmeye çalışıyor. Diğer tarafta biraz daha büyükleri ellerinde Molotof kokteyli sokakları ateşe veriyorlar. Yine arabalar, evler, işyerleri Molotof kokteylinden nasibini alıyor. Oradan oraya koşturan polis bi-çare kalmış.

 

 

 

Evet, adı bayram, işçi-emekçi bayramı lakin görünenin savaştan farkı yok.  Tek sebebi ise bunların 1 Mayısta işçilerin Taksimde olmaması imiş. Tabi işçiler burada göstermelik. Dört beş değişik sendika, aşırı uçta ve çok bağlantılı sivil toplum (!) ÖRGÜTLERİ vs. diğer gruplar.

Her zaman farklı düşünürdüm ama amaç o kadar belli ki bu sefer; Akp’ye lüzumsuz muhalefet olmak, karışıklığa sebep vermek.

 

 

 

Bir ay kadar önce İstanbul’a gitmişken Taksim’e ve oradan İnönü’ye Beşiktaşımın maçını izlemeye gideyim dedim. Sora sora Bağdat bulunur hesabı Taksim’e kadar kendimi attım. İnanın yetkililerin dediklerinin azı var fazlası yok. Her taraf şantiye, her yerde, her binada, her sokakta büyük bir çalışma. Yürümek aşırı dikkat istiyor. Üstüne de İstanbul’un o karmaşası eklenince varın izleyin şamatayı. ( Gerçi o görüntüler Erzurum’da olsa neler olurdu neler )

 

 

 

Şimdi gerçekten olay böyle iken Taksim de Taksim diye diretmenin mantığı nedir? Hadi lanet bir inat uğruna diretiyorsun, milletin malına zarar vermek ne? O kadar vatan, millet diye atıp tutuyorsunuz da bir şeyler ‘’ çıkarınıza ‘’ ters düşünce mi saldırıyorsunuz? Sizin yüzünüzden İstanbul’da olağanüstü hal ilan mı edilmeli? Dağdakinin yaptığı ile sizin yaptığınız arasında ne fark var?

 

 

 

Hiçbir şeyi beceremiyoruz. Ne savaşımız savaş, ne barışımız barış, ne de bayramımız bayram. Hepimiz bir şeylere körü körüne bağlanmışız. Muhakeme yeteneğimiz yok, hoşgörümüz kaybolmuş, aklımız, anlayışımız yitik, dinlemeyi bilmiyoruz!

Allah bu ülkeye gerçekten yardım etsin, akıl fikir versin hepimize.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.