Anasayfa > Yazar > Adını Otogar koydum

19.04.2013 Cum, 6:48

Reklam

Uçtu uçtu otogar uçtu adlı  yazımın ardından çok farklı tepkiler aldım. Arada ‘’ yatırım beğenmemekle ‘’ suçlayanlar oldu ise de hissettiğim kadarı ile Erzurum genelinin bu işin karşısında olduğudur. Bir tek tepki vermeyenler hala ‘’ Böyyüklerimiz  ‘’ onlar da konuşur elbet.

 

Öncelikle şunu fark ettim ki , her şeyin dakikasına duyulduğu Erzurum’da ne hikmetse bu es geçilmiş.  Sayın Ahmet Küçükler’in geçenlerde yaptığı basın toplantısı ile hem bu yeni projenin hem de yeni otogarın farkına varmışlar.

 

 

Yazının ardından tepkilere daha net cevaplar vermek ve bize nasip olan bu köşeye yakışmak için otogar’ı yerinde gördüm, yapımında emek verenlerle bizzat sohbet ettim.

Kısaca size şunu diyebilirim ki ; yapanlar dahil kimse projeyi beğenmiyor.  Birkaç ay öncesine İstanbul’a otobüs ile bir seyahat gerçekleştirdim , bu yeni yapının adı otogar ise acaba onlar neydi çok merak ediyorum. ( Herhalde halka açık sosyal tesis )

Ulaşım konusunda büyük eksiklikleri var yeni otogarın ; Öğrenci arkadaşlarımız ve halk olarak biz istediğimiz zaman,istediğimiz yerden, istediğimiz yükle yürüyebilirken artık bu imkansız. Öğrenci arkadaşlarımız artık biletlerini sabah 5-6-7 sularına değil 9 ve sonrasına ayarlamaya baksınlar.

 

 

 

Şehir içi ulaşımı daha doğru dürüst sağlayamamışken ,  yeni otogar’a bir otobüs tahsis edilmiş ve saat başı sefer konulmuş.

Ulaşım hakkında otobüs firmaları ile görüştüğümüzde de yeni otogar’a kendi servislerinin yetersiz ve koordinasyonun zor olacağını bildiriyorlar. Onlar da gidiyorlar ama pek gönüllü değiller , sadece susuyorlar.

 

 

 

Gariptir size bir şey diyeyim mi kendiniz de bunu göreceksiz , tıpkı ‘’ Yeni Şehir Stadyum’un’’da olduğu gibi  çiçeği burnunda Yeni Otogarımızın da yapımında kalitesiz işçilik ve kalitesiz malzeme kullanılmış.

Çevre düzenlemesi adına ise daha da vahim bir durum mevcut . Her ne kadar belediye imkanları ile ağaçlandırma çalışmaları yapıyorsa da otogarın hemen yanında hayvan otlatılmakta .

 

 

Ne zararı var diyecekseniz otobüse inip veya binerken burnunuza gelecek keskin ve kesif kokulardan anlayacaksınız.  Çevre düzenlemesinin ağaçtan ibaret olmadığını yöneticilerimize ya da yetkililerimize bildirmek gerekmektedir.

Bir başka eleştiri ise otogarların zaten şehir dışında olacağı görüşüydü. Sanırım bu arkadaşlar İstanbul Harem , Bursa , Hatay , Sakarya  terminallerini ya görmemiş ya da – onlar bile şehir içinde iken – nüfusa oranla ve mesafe olarak çoğu yer birbirine yakın olan Erzurum’u tam hissedememişler.

 

 

 

Yine proje anlamında daha önce Erzurum Avm yanında yapılan Kültür Merkezimiz ve daha sonrasındaki eleştirilerle elden geçirilmesi için harcanan paralar ortada iken yeni otogarın akibetini merak ediyorum.

 

 

Proje hakkında fikirlerimi başka bir yazıda belirteceğim lakin aklıma takılan nokta şu ki en basit örneği ile ‘’ elimizde ‘’ simge olmaktan öteye gidemeyen yüz milyonlara mal olan Atlama Kulemiz’in yanına , böylesine bir projeyi ya da daha farklısını başkalarına ihale etmek yerine , şehrin en güzel muhitlerinden  birine  , Erzurum’a girişte ilk tanıtım noktamız olan bu alana Belediye falan yapamaz mıydı ? Çok şey istiyorum belki ama bunun Türkiye çapında binlerce örneği bulunmaktadır.

 

 

Elhasıl-ı kelam diyeceksiniz ki iş işten geçti , sizin de aklınız yeni mi başınıza geldi. Şahsım adına söylerseniz size şunu diyeyim ki ben daha yeniyim , lakin bu işte susan yazılı-görsel basın , sivil toplum kuruluşları ve makam mevki sahiplerimiz bu işten sorumludur , olursa ve olacaksa vebal onların üstündedir.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Ali

İki haftadır bu konuda bir tek siz çaba gösteriyorsunuz , diğerleri gözlerini kapatmış sus pus. Tebrikler Abdullah Bey , helal olsun .

Otogarı uzağa götürenleri Allah’a havale ediyorum.

20.04.2013, 18:48